LOGO
Strona startowa

Styl Gotycki wyklucza się

Opieka nad zabytkami

Subskrypcja

Nazwa:

Email:

 

Gazety okolicznościowe

ŚCDK i WIKI lubią zabytki

 

 

 Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Sesja konserwatorska 15 grudnia. Zapraszamy! PDF Drukuj
środa, 23 listopada 2016 13:57

 

„Świątynia” – to temat przewodni i tytuł kolejnej sesji konserwatorskiej, która odbędzie się 15 grudnia w Katowicach.  Sesję organizuje Regionalny Instytut Kultury  w Katowicach -  Dział Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego  we współpracy ze Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Konferencja rozpocznie o godz. 10.00 w auli Wydziału Teologicznego  Uniwersytetu Śląskiego (ul. H. Jordana 18 w Katowicach).

W ramach sesji zaplanowano również uroczystość wręczenia nagród Marszałka Województwa Śląskiego „Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji zabytków” oraz promocję kolejnego, ósmego już, tomu „Wiadomości Konserwatorskich Województwa Śląskiego”. Tegoroczna publikacja zatytułowana jest „Świątynia”.

Motywem przewodnim sesji i publikacji jest konserwacja zabytków sakralnych. Referaty dotyczyć będą m.in. architektury sakralnej doby historyzmu w województwie śląskim, odkryć dekoracji malarskich we wnętrzach sakralnych naszego województwa oraz najbardziej interesujących prac konserwatorskich i odkryć na terenie województwa: w żydowskim domu przedpogrzebowym w Gliwicach, w zespole klasztorno-pałacowym w Rudach, w drewnianym kościele św. Marcina w Ćwiklicach i w kościele w Bestwinie.

 

Program sesji: TUTAJ

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Wstęp na sesję jest bezpłatny.

 
Wokół kandelabrów i nie tylko PDF Drukuj
środa, 30 listopada 2016 10:16

Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny" w Chorzowie oraz  Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu organizują 8 grudnia sesję konserwatorską poświęconą zabytkom metalowym, sposobom ich konserwacji, eksponowania, zabezpieczenia i  przechowywania.

Będziemy uczestniczyć w tym wydarzeniu: Anna Syska z Regionalnego Instytutu Kultury (dział SCDK) wraz z Urszulą Hagno-Cebrat z Pracowni Naprawa Rzeczy Pięknych przygotowały referat „Mosiężny kandelabr – czyli o złożoności pracy konserwatora słów kilka”.

- Zamierzamy przedstawić renowację i konserwację pochodzących z początku XX wieku mosiężnych kandelabrów, prawdopodobnie o proweniencji włoskiej. Kandelabry zostały wykonane z elementów produkowanych masowo w różnych technikach rzemieślniczych. Dekoracyjności dodawały im kolorowe powłoki galwaniczne. Taka różnorodność wymagała specyficznego podejścia konserwatorskiego i zastosowania wielu rodzajów prac - podkreśla Anna Syska.

Szczegóły

Program

 
SZPALTA po raz dziesiąty! Patronujemy PDF Drukuj
środa, 23 listopada 2016 13:30


Już w grudniu kolejna edycja „SZPALTY”. W tym roku Wojewódzki Przegląd Pism Uczniowskich SZPALTA, organizowany przez X LO im. I.J. Paderewskiego w Katowicach, ma swój jubileusz. Jest to dziesiąty przegląd. Regionalny Instytut Kultury sprawuje nad nim patronat.

Przypomnijmy: przegląd SZPALTA Jest wydarzeniem, które na stałe wpisało się w kalendarz ważnych wydarzeń w naszym regionie, dedykowanym młodzieży szkół  ponadgimnazjalnych. Świetnie promuje twórczość młodzieży naszego województwa. Organizowany jest z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, obchodzonego w rocznicę podpisania przez ONZ Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Deklarację podpisano 10 grudnia 1948 roku w Paryżu. W tym roku finał przeglądu odbędzie się w piątek 9 grudnia.

Imprezą towarzyszącą przeglądowi jest indywidualny konkurs dziennikarski dla gimnazjalistów ”SZPALTA Junior”.

Młodym dziennikarzom życzymy świetnych, mądrych tekstów i sporo satysfakcji. Biorąc pod uwagę poprzednie edycje SZPALTY jesteśmy przekonani o wysokim poziomie prezentowanych szkolnych gazet.

więcej informacji --> tutaj

Więcej…
 
Dokumentacja zabytków Sosnowca PDF Drukuj
wtorek, 22 listopada 2016 11:05

 

Pośród licznych działań działu Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego jest także wykonywanie dokumentacji konserwatorskiej. Jesteśmy w trakcie prac nad taką dokumentacją dla wybranych obiektów z Sosnowca.

Więcej…
 
Podróż ku nowoczesności - promocja książki PDF Drukuj
wtorek, 15 listopada 2016 07:59

Dziękujemy wszystkim za przybycie na promocję książki "Podróż ku nowoczesności".

Dziękujemy także organizatorom - Stowarzyszeniu Architektów Polskich Oddział Katowice

Więcej…
 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 1 z 76

Zabytek dnia

KONKURS MIKOŁAJKOWY

Mamy książkowe nagrody dla dwóch osób, które najszybciej prawidłowo odpowiedzą na  pytanie związane z konkursowym zdjęciem, ilustrującym  jedną z płaskorzeźb w kościele św. Mikołaja w Pierścu.

Pytanie brzmi: która legenda związana z życiem św. Mikołaja jest przedstawiona na tej płaskorzeźbie?

Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres:

bferdynjanik@rik.katowice.pl

W temacie maila należy wpisać: Konkurs mikołajkowy. W treści oprócz odpowiedzi prosimy o wpisanie imienia, nazwiska i miejscowości.

Odpowiedzi mogą Państwo nadsyłać do 6 grudnia. Pamiętajcie jednak, że liczy się czas (zgodnie z zasadą: kto pierwszy, ten lepszy).

ARCHIWUM FOTOGRAFICZNE

 

POLECAMY

Kościół w Sierakowicach

gigapanorama

Więcej o kościele można przeczytać TUTAJ

Sonda

Jak Ci się podoba nowa strona?
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 1433 gości 
scdk
Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Dział Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego
40-057 Katowice ul. PCK 19
tel./fax +48 32 251 75 63
sekretariat@rik.katowice.pl
spe spe bip