LOGO
Strona startowa
Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Szukasz prezentu na Święta - kup książki! PDF Drukuj
piątek, 24 marca 2017 09:17

Szukasz prezentu na Święta - kup książki! od 15 zł

120 modernistycznych obiektów w województwie śląskim - przewodnik 35 sklepów rzeźniczych i piękno? - bogato ilustrowany katalog okładzin ceramicznych

80 miejscowości i skarby śląskiej archeologii 40 lat badań - czego nie wiesz
o Jasnej Górze?

 

Chcę zobaczyć wszystko

 
Zabytki techniki Pomnikami Historii PDF Drukuj
czwartek, 16 marca 2017 12:53

 

Radiostacja Gliwice została Pomnikiem Historii. 15 marca Prezydent RP Andrzej Duda wpisał na listę dziesięć nowych obiektów. Pomnikami zostały uznane, oprócz Radiostacji: kościół ewangelicko-augsburski pw. Ducha Świętego zwany kościołem Pokoju w Jaworze, kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Klępsku, żelazny łańcuchowy most wiszący na rzece Mała Panew w Ozimku, założenie rezydencjonalno-urbanistyczne w Rydzynie, katedra pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Wacława Męczennika w Świdnicy oraz zespół kościoła ewangelicko-augsburskiego pw. Świętej Trójcy zwanego kościołem Pokoju, Święty Krzyż – pobenedyktyński zespół klasztorny oraz przedchrześcijańskie obwałowania kamienne na Łysej Górze, zespół opactwa benedyktynów w Tyńcu i zespół opactwa cystersów w Wąchocku.

 

Więcej…
 
Świerklanieckie zmagania z wodą PDF Drukuj
Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
piątek, 03 lutego 2017 11:33

 

 

Woda w kompozycji krajobrazowej założenia parkowego w Świerklańcu

Park w Świerklańcu to przykład naturalistycznej kompozycji krajobrazowej[1] emanującej spokojem i elegancją. Projektantowi, posługującemu się oszczędnymi środkami wyrazu – krajobrazem, materiałem roślinnym i wodą – w bardzo trudnym, podmokłym i płaskim terenie[2] udało się stworzyć rozległą otoczoną niewysokimi wzgórzami dolinę[3], poprzecinaną strumieniami zebranymi w staw, gdzie delikatnie modelowane sceny ogrodowe budzą zmie- niające się nastroje począwszy od romantycznej trwogi i niepokoju przez olśnienie wspaniałością neobarokowej siedziby do uniesienia wywołanego pięknem krajobrazu[4].

 

Więcej…
 
Unijne fundusze na zabytki PDF Drukuj
piątek, 03 marca 2017 15:04

 

Będzie kolejne rozdanie unijnych pieniędzy na ratowanie dziedzictwa. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego informuje, iż nabór wniosków rozpocznie się 31 marca, a zakończy 30 czerwca.
Na wsparcie mogą liczyć dwa typy projektów: dotyczące prac konserwatorskich, restauratorskich i budowlanych  dla obiektów wpisanych do rejestru zabytków prowadzonego przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz dotyczących obiektów Szlaku Zabytków Techniki.

 

Więcej…
 
Prace konserwatorskie w Karchowicach PDF Drukuj
piątek, 24 lutego 2017 09:25

 

Kontynuujemy relację co udało się zrobić dzięki  ubiegłorocznym dotacjach z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego na prace konserwatorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru. Dzisiaj o kościele w Karchowicach w powiecie tarnogórskim.

W ubiegłym roku zakończono prace przy głównych elementach barokowego wyposażenia tego kościoła. Prowadzone od kilku lat prace konserwatorskie dotyczyły ołtarza głównego z I połowy XVIII wieku, ołtarza bocznego lewego, poświęconego św. Barbarze z 1736 roku, ołtarza prawego pw. Świętej Rodziny z ok.1700 roku oraz ambony; ambona - choć wykazuje cechy barokowe prawdopodobnie wykonana została w I połowie XIX stulecia.

Ze względu na stan zachowania drewnianych obiektów prace miały charakter ratunkowy. Przeprowadzono dezynsekcję i impregnację drewna, konieczne naprawy stolarskie, uzupełnienia elementów snycerskich, wykonano nowe mensy, jak również przywrócono pierwotną, jasną kolorystykę obiektów - błękitną i szarą, uszlachetnioną srebrzeniami i złoceniami, występującymi na detalach architektonicznych.

 

Więcej…
 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 1 z 79

Zabytek dnia

500 LAT REFORMACJI

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 340 gości 
scdk
Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Dział Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego
40-057 Katowice ul. PCK 19
tel./fax +48 32 251 75 63
sekretariat@rik.katowice.pl
spe spe bip