LOGO
Strona startowa
Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Świerklanieckie zmagania z wodą PDF Drukuj
Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
piątek, 03 lutego 2017 11:33

 

 

Woda w kompozycji krajobrazowej założenia parkowego w Świerklańcu

Park w Świerklańcu to przykład naturalistycznej kompozycji krajobrazowej[1] emanującej spokojem i elegancją. Projektantowi, posługującemu się oszczędnymi środkami wyrazu – krajobrazem, materiałem roślinnym i wodą – w bardzo trudnym, podmokłym i płaskim terenie[2] udało się stworzyć rozległą otoczoną niewysokimi wzgórzami dolinę[3], poprzecinaną strumieniami zebranymi w staw, gdzie delikatnie modelowane sceny ogrodowe budzą zmie- niające się nastroje począwszy od romantycznej trwogi i niepokoju przez olśnienie wspaniałością neobarokowej siedziby do uniesienia wywołanego pięknem krajobrazu[4].

 

Więcej…
 
Unijne fundusze na zabytki PDF Drukuj
piątek, 03 marca 2017 15:04

 

Będzie kolejne rozdanie unijnych pieniędzy na ratowanie dziedzictwa. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego informuje, iż nabór wniosków rozpocznie się 31 marca, a zakończy 30 czerwca.
Na wsparcie mogą liczyć dwa typy projektów: dotyczące prac konserwatorskich, restauratorskich i budowlanych  dla obiektów wpisanych do rejestru zabytków prowadzonego przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz dotyczących obiektów Szlaku Zabytków Techniki.

 

Więcej…
 
Miś dziś, czyli o zwyczajach ostatkowych PDF Drukuj
wtorek, 28 lutego 2017 10:13

O dziedzictwie niematerialnym oraz tradycji wodzenia misia, bera, niedźwiedzia i o tym co w tej tradycji przetrwało, a co zostało zmienione, dodane, zmodyfikowane, pisze Danuta Cholewa, nasz etnolog. Artykuł został opublikowany w wydawnictwie "Narracja, obyczaj, wiedza... O zachowaniu niematerialnego dziedzictwa kulturowego" pod red. Agnieszki Przybyły - Dumin. Książka została wydana przez Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny" w Chorzowie, Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej i Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Aby przeczytać całość należy kliknąć w opublikowaną pierwszą stronę artykułu.

 
Prace konserwatorskie w Karchowicach PDF Drukuj
piątek, 24 lutego 2017 09:25

 

Kontynuujemy relację co udało się zrobić dzięki  ubiegłorocznym dotacjach z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego na prace konserwatorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru. Dzisiaj o kościele w Karchowicach w powiecie tarnogórskim.

W ubiegłym roku zakończono prace przy głównych elementach barokowego wyposażenia tego kościoła. Prowadzone od kilku lat prace konserwatorskie dotyczyły ołtarza głównego z I połowy XVIII wieku, ołtarza bocznego lewego, poświęconego św. Barbarze z 1736 roku, ołtarza prawego pw. Świętej Rodziny z ok.1700 roku oraz ambony; ambona - choć wykazuje cechy barokowe prawdopodobnie wykonana została w I połowie XIX stulecia.

Ze względu na stan zachowania drewnianych obiektów prace miały charakter ratunkowy. Przeprowadzono dezynsekcję i impregnację drewna, konieczne naprawy stolarskie, uzupełnienia elementów snycerskich, wykonano nowe mensy, jak również przywrócono pierwotną, jasną kolorystykę obiektów - błękitną i szarą, uszlachetnioną srebrzeniami i złoceniami, występującymi na detalach architektonicznych.

 

Więcej…
 
Karnawałowy „świat na opak” PDF Drukuj
poniedziałek, 20 lutego 2017 14:02

 

Bery, niedźwiedzie, koniki, bakusy, misie – to karnawałowe tradycje nadal podtrzymywane w wielu miejscowościach województwa śląskiego i opolskiego.  Lokalna społeczność przy wsparciu i zaangażowaniu lokalnych organizacji, przede wszystkim Ochotniczych Straży Pożarnych, z pieczołowitością pielęgnuje dziedzictwo. Zauważamy, że dzisiaj maszkary – przebierańcy, oprócz kultywowania tradycji mają jeszcze inne zadanie: zbierają na cele charytatywne, na wyposażenie obiektów i lokali ogólnodostępnych, cz na wspólną zabawę dla wszystkich mieszkańców.

Ostatnio wielokrotnie rejestrowaliśmy tamtejszą obrzędowość wspólnie z Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu. Gościliśmy w: Sławicach, Antoniowie, Krasiejowie, Chrząstowicach, Komprachcicach, Szczedrzyku, Kadłubie Turawskim, Schodni i Żelaznej. Odwiedziliśmy również Luboszyce, Dębską Kuźnię, Ligotę Turawską, Dylaki, Falmirowice i Nogowczyce, Popielów, Daniec, Dębie, Malnię i Górażdże.

Badania terenowe będziemy kontynuować. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał Regionalnemu Instytutowi Kultury w Katowicach dotacje w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna”. Otrzymamy fundusze na działania w bieżącym i w przyszłym roku. Efektem naszej pracy będzie „Mapa obrzędowa Górnego Śląska".

zdjęcia: Robert Garstka

Więcej…
 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 3 z 80

Zabytek dnia

500 LAT REFORMACJI

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 193 gości 
scdk
Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Dział Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego
40-057 Katowice ul. PCK 19
tel./fax +48 32 251 75 63
sekretariat@rik.katowice.pl
spe spe bip