LOGO
Strona startowa
Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Ekskluzywny „Tak, pałac!” PDF Drukuj
wtorek, 20 lutego 2018 12:44

Rzetelnie, ze swadą napisana, pokazująca niepowtarzalne wnętrza, z pięknymi zdjęciami, elegancko zaprojektowana i wydana monografia Pałacu Kultury Zagłębia jest już dostępna dla czytelników. Regionalny Instytut Kultury jest jednym z wydawców tej publikacji. Można ją kupić w Pałacu Kultury Zagłębia.

Więcej…
 
"Tak, pałac!"! Zapraszamy na promocję. PDF Drukuj
środa, 07 lutego 2018 11:10

 

 

19 lutego (18:00) w Galerii Sztuki Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej odbędzie się spotkanie autorskie i promocja monografii „Tak, pałac!”. Współwydawcą książki jest Regionalny Instytut Kultury. Gośćmi będą m.in. : Anna Syska, Ewa Caban i Irena Kontny.  Wydarzenie będzie połączone z finisażem wystawy jubileuszowej z okazji 60 lat Pałacu Kultury Zagłębia.  Zapraszamy!

Więcej…
 
16 lutego kolejny "Piątek z Wikipedią" PDF Drukuj
poniedziałek, 22 stycznia 2018 12:14

 

16 lutego organizujemy kolejny „Piątek z Wikipedią”. Będziemy kontynuować tematykę zabytkowych rezydencji województwa śląskiego. Na spotkaniu inaugurującym cykl dokonaliśmy już edycji kilku haseł (m.in. Pałac Młodzieży w Katowicach, pałace w: Leszczynach, Szczekocinach,  Dzimierzu, Wilkowicach,  Izwinach i Nakle Śląskim. Wszystkich uczestników pierwszych warsztatów oraz tych, którzy nie mogli dotrzeć, zapraszamy do Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach w trzeci piątek lutego od godz. 16.30.

Więcej…
 
Sztuka ewangelików na Górnym Śląsku PDF Drukuj
środa, 03 stycznia 2018 11:50

 

W XVI stuleciu na Górnym Śląsku kościoły katolickie, przejęte przez wyznawców idei reformacyjnych, były adaptowane do potrzeb nowego wyznania, m.in. przez dodanie inskrypcji, czy budowę empor. W odróżnieniu od zachodniej Europy nie dochodziło tutaj do aktów obrazoburczych, często nie ingerowano w zastane wnętrze kościelne i przykładowo zostawiano obrazy maryjne, traktując je jako element zdobniczy. Kościół protestancki bowiem nie jest pojmowany jako Dom Boga, sanktuarium, lecz miejsce zgromadzenia wiernych, uświęcone poprzez słuchanie i przestrzeganie Słowa.

Więcej…
 
"Zabytek Zadbany" 2018 PDF Drukuj
wtorek, 09 stycznia 2018 12:01

 

Rozpoczęła się tegoroczna  edycja ogólnopolskiego konkursu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany”. Konkurs jest skierowany do właścicieli, posiadaczy lub zarządcy zabytkowych obiektów wpisanych do rejestru zabytków, którzy wzorowo wywiązują się z obowiązku opieki nad zabytkami. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31stycznia.

Więcej…
 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 3 z 93

Zabytek dnia

WPOnZ - POBIERZ ANKIETY

500 LAT REFORMACJI

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 242 gości 
scdk

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Dział Centrum Dziedzictwa
40-057 Katowice ul. Teatralna 4
tel./fax +48 32 251 75 63
sekretariat@rik.katowice.pl
logorik spe bip