LOGO
Strona startowa
Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Fundusze na zabytki PDF Drukuj
czwartek, 16 lutego 2017 12:12

 

 

Do 9 marca (do godz.14.00) można składać oferty w ogłoszonym przez Zarząd Województwa Śląskiego konkursie  na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane w 2017 przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków województwa śląskiego.

Dotacje mają wesprzeć działania właścicieli i posiadaczy zabytków dla ochrony i zachowania dziedzictwa kulturowego województwa śląskiego. Szczególnie uwzględnione zostaną projekty mające na celu zahamowanie procesów destrukcji substancji zabytku o wyjątkowej wartości historycznej i artystycznej oraz obiekty zabytkowe wpisane do Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Wszystko o kryteriach i procedurze konkursowej:  tutaj

na zdjęciu: wnętrze kościoła w Boronowie. W poprzednich latach dzięki dotacjom z budżetu województwa udało się ocalić i wyeksponować manierystyczny wystrój świątyni, pochodzącej z początku XVII wieku; foto: Ewa Caban

 
„Styl gotycki wyklucza się” – prezentacja na 4 DESIGN DAYS. PDF Drukuj
środa, 15 lutego 2017 09:36

 

Anna Syska i Tomasz Kiełkowski, autorzy książki „Styl gotycki wyklucza się. Międzywojenna architektura w województwie śląskim" prezentowali wydawnictwo podczas 4DESIGN DAYS, 19 lutego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

.


Więcej…
 
Sanktuarium w fortecy, czyli o dankowskich zabytkach słów kilka PDF Drukuj
wtorek, 14 lutego 2017 13:17

Podczas zwiedzania Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej warto wybrać się do Dankowa. To niepozorna wieś położona jest w powiecie kłobuckim, gminie Lipie, na lewym brzegu Liswarty. Odnaleźć tu można pozostałości bastionowej fortecy, w obrębie której znajduje się kościół pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa. Należy podkreślić że dankowska forteca jest jedną z nielicznych fortyfikacji bastionowych - obok Jasnej Góry, Pilicy czy Łodygowic.

 

 

Więcej…
 
Odnowione organy w chorzowskim kościele św. Józefa PDF Drukuj
piątek, 10 lutego 2017 10:03

 

Kontynuujemy cykl o ubiegłorocznych dotacjach z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego na prace konserwatorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru.

Dzisiaj odsłona chorzowska – kościół katolicki św. Józefa w Chorzowie i jego muzyczny skarb – zabytkowe organy.


Na zdjęciu: (od lewej) Irena Kontny (historyk sztuki, Regionalny Instytut Kultury), Ryszard Szopa (Miejski Konserwator Zabytków w Chorzowie), ks. Antoni Klemens (Proboszcz parafii św. Józefa w Chorzowie, z tyłu: Mieczysław Klonowski, (po prawej) - prof. Julian Gembalski

 

Więcej…
 
Odnowiona katowicka katedra PDF Drukuj
czwartek, 02 lutego 2017 12:25

Tradycyjnie po rozliczeniach i odbiorach prac konserwatorskich przybliżamy co udało się zrealizować w minionym roku w obiektach zabytkowych naszego województwa, które uzyskały dotację z budżetu Województwa Śląskiego na prace konserwatorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru.

Największe fundusze w 2016 roku otrzymała parafia katedralna Chrystusa Króla w Katowicach. Dotacja 200.000 zł dotyczyła remontu konserwatorskiego katedry.

 

Centralna świątynia diecezji zwanej dawniej śląską, a obecnie katowicką pw. Chrystusa Króla została zaprojektowana w stylu klasycyzującym przez dwóch architektów krakowskich: Zygmunta Gawlika i Franciszka Mączyńskiego. Ze względu na okoliczności polityczne oraz finansowe świątynia budowana było bardzo długo, bo blisko pół wieku – w latach 1927-1955.

Prace konserwatorskie w katowickiej katedrze zostały rozpoczęte w 2013 roku i skupiły się na konserwacji elewacji. Główna konstrukcja nośna kościoła jest żelbetowa i murowa. Ściany są murowane ceglane, z licową warstwą kamiennej okładziny z imielińskiego dolomitu. W fasadzie występuje monumentalna kolumnada. Nad masywną bryłą budynku góruje kopuła zwieńczona latarnią z krzyżem.

Zakres przeprowadzonych w 2016 r. prac przy katedrze dotyczył konserwacji elewacji i schodów (od strony wschodniej) oraz fragmentu elewacji północno-wschodniej w strefie wejścia wraz z odwodnieniem dachu.

 

Więcej…
 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 4 z 80

Zabytek dnia

500 LAT REFORMACJI

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 205 gości 
scdk
Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Dział Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego
40-057 Katowice ul. PCK 19
tel./fax +48 32 251 75 63
sekretariat@rik.katowice.pl
spe spe bip