LOGO
Strona startowa
Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Wokół dziejów ewangelików na Górnym Śląsku PDF Drukuj
piątek, 23 czerwca 2017 12:34

 

W województwie śląskim znajdują się dwie diecezje Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego: cieszyńska – powierzchniowo najmniejsza, jednakże najliczniejsza (mieszka w niej ponad połowa wyznawców konfesji luterańskiej w Polsce) oraz katowicka, druga pod względem liczebności w Polsce. W rozwoju ewangelicyzmu na Górnym Śląsku wyodrębnić można kilka etapów.

Więcej…
 
Konferencja „Archiektura okresu III Rzeszy w Polsce” PDF Drukuj
piątek, 23 czerwca 2017 11:26

 

 

W najbliższą  (24 czerwca 2017) w Sali Kominkowej, Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu odbędzie się konferencja „Architektura okresu III Rzeszy w Polsce”. Temat ten w ostatnim okresie stał się przedmiotem badań polskich i niemieckich badaczy. Potrzeba było czasu, by móc spojrzeć na nowo na tę architekturę, która wciąż budzi żywe emocje. Organizatorzy konferencji tak dobrali prelegentów, by zaprezentować różnorodności tematów, m.in. uwzględniając specyfikę polskich miast, różnorodny ich status, odmienne zależności historyczne, gospodarcze i społeczne. Będziemy uczestniczyć w tej konferencji.

Więcej…
 
Ewangelicy zapraszają! Kościoły otwarte PDF Drukuj
czwartek, 22 czerwca 2017 14:53

 

Na najbliższą sobotę i niedzielę (24 i 25 czerwca) zaplanowano ważne wydarzenie związane z obchodami 500 lecia Reformacji - Dni Otwartych Drzwi Kościołów Ewangelickich Diecezji Katowickiej.

Można będzie odwiedzić kościoły w następujących miastach: Brzeg, Byczyna, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Gliwice i Łabędy, Golasowice, Jastrzębie, Katowice, Kluczbork, Kraków, Mikołów, Nowy Sącz, Olesno, Orzesze, Rybnik, Siemianowice, Sosnowiec, Świętochłowice i Ruda Śląska – Wirek, Katowice - Szopienice, Tarnowskie Góry, Tychy, Wodzisław, Zabrze. Świątynie w tych miastach należą do diecezji katowickiej.

 

Więcej…
 
“Śladami ognia. Huta mówi” – filmowe wspomnienia PDF Drukuj
wtorek, 20 czerwca 2017 12:37

 

 

Zapraszamy do wysłuchania wspomnień ludzi związanych z hutnictwem, które prezentowaliśmy podczas Industriady.  Pracując nad projektem „Ślady ognia” dokumentującym dziedzictwo hutnictwa wiele godzin spędziliśmy na rejestrowaniu rozmów, wspomnień, opinii. Efekt naszej pracy to krótkie produkcje filmowe.

Więcej…
 
Tajemnicze kamienie. Leśne kościoły. PDF Drukuj
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 14 czerwca 2017 12:24

 

W czwartek 15 czerwca przy kamieniu na Równicy nabożeństwem o godz. 10.00 rozpoczną się Ewangelickie Dni Kościoła. Kamienny ołtarz na zboczu Równicy to miejsce szczególnie ważne dla ewangelików, jeden z tzw. leśnych kościołów, przy których gromadzili się w czasie kontrreformacji.

Więcej…
 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 4 z 86

Zabytek dnia

500 LAT REFORMACJI

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 277 gości 
scdk

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Dział Centrum Dziedzictwa
40-057 Katowice ul. Teatralna 4
tel./fax +48 32 251 75 63
sekretariat@rik.katowice.pl
logorik spe bip