LOGO
Strona startowa
Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
„Jaram się. Pamięć pokoleń” Rafała Urbackiego PDF Drukuj
środa, 31 maja 2017 10:14

 

Hitem INDUSTRIADY 2017  będzie  premiera spektaklu tanecznego „Jaram się. Pamięć pokoleń”. Na ten reportaż o historii hutnictwa autorstwa Rafała Urbackiego zapraszamy w sobotę 10 czerwca do Chorzowa, do niezwykłej przestrzeni dawnej Huty Królewskiej (18.00 – 19.30).

„Jaram się” to projekt  z pogranicza filmu, koncertu i tańca, skupiający się na badaniu ruchu ciała hutników. Jest efektem rocznej pracy badawczej Rafała Urbackiego na temat historii przemysłu hutniczego na Górnym Śląsku. R. Urbacki przeprowadził blisko 40 godzin wywiadów z byłymi i obecnymi pracownikami Huty Królewskiej i Huty Batory w Chorzowie oraz  innych zakładów przemysłowych w regionie. W wyniku tego procesu, pogłębionego przez analizę materiałów historycznych i pracę z tancerzami nad zagadnieniem wysiłku, powstał reportaż performatywny o stanie hutnictwa.

Więcej…
 
Hit INDUSTRIADY – „Fantomy” PDF Drukuj
wtorek, 23 maja 2017 09:39

 

Niecodzienne dźwięki opanują 10 czerwca teren Huty Królewskiej w Chorzowie. Archeologami hutniczych dźwięków będą Piotr Ceglarek i Jan Dybała, katowiccy twórcy multimedialni, kuratorzy Biura Dźwięku Katowice. W ramach INDUSTRIADY zaprezentują oni Performance „Fantomy”. Sztuka świetnie wpisuje się w nasz projekt „Ślady ognia”.

Więcej…
 
Inauguracja INDUSTRIADY 2017 PDF Drukuj
środa, 17 maja 2017 13:26

 

Zapraszamy do Chorzowa 9 czerwca na oficjalną inaugurację INDUSTRIADY. Spotykamy się przy wieży wyciągowej Szybu Prezydent. Usłyszymy premierowy koncert multimedialny – INDUstrument. Historia rytmu. Będą też warsztaty i piątkowa strefę relaksu, ulokowana wokół wieży.

Widowisko INDUstrument. Historia rytmu" pod muzycznym kierownictwem Pawła Romańczuka i w scenografii Matyldy Sałajewskiej, opowiada historię złożonej relacji człowieka, przyrody i maszyny. Współtworzą je niezwykłe, specjalnie skonstruowane instrumenty oraz wieża Szybu Prezydent, która ujawni kilka sekretów.

Więcej…
 
Projekt "Ślady ognia" - nasi partnerzy PDF Drukuj
poniedziałek, 15 maja 2017 13:52

 

Podążamy  "Śladami ognia".  Przedstawiamy naszych partnerów w projekcie. Dzisiaj bardzo ważna postać - Rafał  Urbacki, reżyser, choreograf krytyczny, antropolog, kurator projektów społecznych, wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Instytutu  Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

W orbicie jego zainteresowań ważna pozostaje tematyka postrzegania osób z alternatywną motoryką i/lub sensoryką w kulturze, archeologia ciała robotniczego, habitus ruchowy osób nieheteronormatywnych. Z ciekawością przygląda się rozwojowi mikro - wspólnot miejskich, realizując projekty z lokalsami na pograniczu choreografii, kuratorstwa, pracy społecznej.

 

Więcej…
 
Hutnicze wikiwarsztaty PDF Drukuj
środa, 24 maja 2017 13:11

 

 

Już w najbliższą sobotę 27 maja zapraszamy znawców oraz pasjonatów naszego regionu i jego dziedzictwa przemysłowego do Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego - działu Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach na wspólne podążanie "Śladami ognia". We współpracy ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska - w ramach projektu GLAM - organizujemy wspólne edytowanie haseł Wikipedii i tworzenia nowych haseł,  związanych z hutnictwem.  Zapewniamy opiekę doświadczonych administratorów i redaktorów, dostęp do źródeł, zdobycie nowych umiejętności, satysfakcję,  dobrą kawę i miłą atmosferę :)

Więcej…
 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 4 z 85

Zabytek dnia

500 LAT REFORMACJI

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 175 gości 
scdk
Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Dział Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego
40-057 Katowice ul. PCK 19
tel./fax +48 32 251 75 63
sekretariat@rik.katowice.pl
spe spe bip