LOGO
Strona startowa
Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Konkurs "Zabytek Zadbany 2017" PDF Drukuj
czwartek, 12 stycznia 2017 15:14

 

W ubiegłym roku wyróżnione w konkursie „Zabytek Zadbany” wyróżnione zostały

m.in. wieże wyciągowe KWK Polska w Świętochłowicach; foto: Ewa Caban


Do 31 stycznia można składać wnioski do ogólnopolskiego konkursu „Zabytek Zadbany 2017”, organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Konkurs jest dedykowany właścicielom, posiadaczom i zarządcom zabytkowych obiektów wpisanych do rejestru zabytków, którzy wzorowo wywiązują się z obowiązku opieki nad zabytkami. Zgłoszenia mogą składać także Wojewódzcy Konserwatorzy Zabytków i konserwatorzy samorządowi, działający z upoważnienia właścicieli czy zarządców obiektów.

Za realizację konkursu odpowiada Narodowy Instytut Dziedzictwa. Regulamin konkursu i komplet informacji na jego temat oraz karty zgłoszeniowe i procedury oceny umieszczone na stronie internetowej Instytutu.

Tegoroczna edycja konkursu odbywa się na podstawie nowego  regulaminu. Konkurs ma sześć kategorii:  utrwalenie wartości zabytkowej obiektu , rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe), adaptacja obiektów zabytkowych , architektura i budownictwo drewniane, architektura przemysłowa i budownictwo inżynieryjne oraz właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem (kategoria specjalna).

Celem konkursu jest promocja opieki nad zabytkami, poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków.

Nad przebiegiem konkursu czuwa Jury, składające się z ekspertów posiadających wiedzę i doświadczenie w dziedzinie konserwacji zabytków. 
Niezwykłe odkrycie w Lubecku PDF Drukuj
czwartek, 05 stycznia 2017 11:53

Fragment sklepienia kościoła w Lubecku

Kościół parafialny p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lubecku jak dotąd słynął z cudownego obrazu Matki Bożej Lubeckiej. Dekretem biskupa gliwickiego Jana Wieczorka z 14 sierpnia 1994 roku stał się Diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Lubeckiej. Dzięki sensacyjnemu odkryciu dokonanemu w 2009 roku świątynia znana jest również z cennych gotyckich malowideł.

Dokładna data budowy obecnego kościoła nie jest wiadoma. W literaturze czas powstania kościoła określany jest na schyłek XVI lub na początek XVII wieku, a nawet na rok 1679. Pewna jest data 1787, kiedy to rozbudowano świątynię do obecnej barokowej formy.

W świetle ostatnich odkryć czas powstania kościoła należy przesunąć głęboko wstecz.

 

Kościół w Lubecku

 

Więcej…
 
Wokół śląskich i zagłębiowskich świątyń PDF Drukuj
środa, 21 grudnia 2016 12:27

 

 

„Świątynia” – tak zatytułowany jest nowy, ósmy tom „Wiadomości Konserwatorskich Województwa Śląskiego", tematycznie oscylujący wokół konserwacji zabytków sakralnych.  Redaktorem tomu jest Irena Kontny, historyk sztuki z Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach.

Promocja książki, adresowanej do konserwatorów zabytków, historyków, historyków sztuki, architektów, kulturoznawców, etnologów i pasjonatów dziedzictwa kulturowego, miała miejsce w Katowicach 15 grudnia 2016 roku podczas sesji konserwatorskiej „Świątynia”.

Więcej…
 
Sesja konserwatorska "Świątynia" PDF Drukuj
poniedziałek, 19 grudnia 2016 14:03

 

 

Sesja konserwatorska "Świątynia" oraz rozmowa o imponujących osiągnięciach i odkryciach konserwatorów zabytków sakralnych już za nami. 15 grudnia aula Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego skupiła wielu znakomitych gości: konserwatorów zabytków, architektów, historyków sztuki, historyków, etnologów, kulturoznawców i pasjonatom dziedzictwa kulturowego. Na naszej sesji gościł  również ks. Abp Damian Zimoń, Arcybiskup Senior Archidiecezji Katowickiej.

Tradycyjnie podczas sesji wręczono nagrody Marszałka Województwa Śląskiego „Za wybitne osiągnięcia w konserwacji zabytków”. Laureatami tych nagród są:  Michał Bożek, właściciel Zespołu Zamkowo-Parkowego w Grodźcu Śląskim - w kategor inwestor i Tomasz Ulman, architekt, autor m.in. projektu przebudowy Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach - w kategorii wykonawca.

Podsumowaniem sesji była promocja 8. tomu „Wiadomości Konserwatorskich Województwa Śląskiego” pod redakcją Ireny Kontny pt „Świątynia”.

Zdjęcia: Robert Garstka

Więcej…
 
Sesja konserwatorska 15 grudnia. Zapraszamy! PDF Drukuj
środa, 23 listopada 2016 13:57

 

„Świątynia” – to temat przewodni i tytuł kolejnej sesji konserwatorskiej, która odbędzie się 15 grudnia w Katowicach.  Sesję organizuje Regionalny Instytut Kultury  w Katowicach -  Dział Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego  we współpracy ze Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Konferencja rozpocznie o godz. 10.00 w auli Wydziału Teologicznego  Uniwersytetu Śląskiego (ul. H. Jordana 18 w Katowicach).

W ramach sesji zaplanowano również uroczystość wręczenia nagród Marszałka Województwa Śląskiego „Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji zabytków” oraz promocję kolejnego, ósmego już, tomu „Wiadomości Konserwatorskich Województwa Śląskiego”. Tegoroczna publikacja zatytułowana jest „Świątynia”.

Motywem przewodnim sesji i publikacji jest konserwacja zabytków sakralnych. Referaty dotyczyć będą m.in. architektury sakralnej doby historyzmu w województwie śląskim, odkryć dekoracji malarskich we wnętrzach sakralnych naszego województwa oraz najbardziej interesujących prac konserwatorskich i odkryć na terenie województwa: w żydowskim domu przedpogrzebowym w Gliwicach, w zespole klasztorno-pałacowym w Rudach, w drewnianym kościele św. Marcina w Ćwiklicach i w kościele w Bestwinie.

 

Program sesji: TUTAJ

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Wstęp na sesję jest bezpłatny.

 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 5 z 80

Zabytek dnia

500 LAT REFORMACJI

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 207 gości 
scdk
Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Dział Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego
40-057 Katowice ul. PCK 19
tel./fax +48 32 251 75 63
sekretariat@rik.katowice.pl
spe spe bip