LOGO
Strona startowa
Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Będziemy dobrze prząść PDF Drukuj
czwartek, 11 maja 2017 10:24

 

W sobotę 13 maja „Robiymy cwist i lojfer”, czyli będziemy na warsztatach przędzenia i tkania. Zapraszamy do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Będzie o przędzeniu, tkaniu, lnie, owcach, kołowrotkach. Spróbujemy sił przy gręplach, wrzecionie i krośnie. Startujemy o 18.00, działamy do 23.00. Zajęcia  poprowadzą:  Małgorzata Pietrzak (na zdjęciu) z Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach, pasjonatka tradycji śląskich i rękodzieła oraz Ewa Zacharyasz z Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie.

"Robiymy cwist i lojfer” to jedna z atrakcji XII Zabrzańskiej Nocy Muzeów.Pełny jej program znajdziecie tutaj.

 
Wystawa o dorobku Jerzego Gottfrieda PDF Drukuj
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 12:46

 

Wystawę poświęconą Jerzemu Gottfriedowi można będzie oglądać od  11 kwietnia do 11 czerwca w Muzeum Architektury we Wrocławiu.  Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego jest jednym z partnerów projektu Twórcy Śląskiej Architektury prowadzonego przez Bibliotekę Śląską w katowicach. Nasza historyk architektury,  Anna Syska przygotowywała tę wystawę merytorycznie.

Jerzy Gottfried to wybitny projektant, którego budynki tworzą charakter dwudziestowiecznej architektury na Górnym Śląsku.

 

Więcej…
 
Unikatowe zwyczaje w naszym obiektywie PDF Drukuj
piątek, 21 kwietnia 2017 09:45

Pozostajemy jeszcze na chwilę w klimacie świątecznym. Prezentujemy tegoroczne wybrane wydarzenia lokalne, w których uczestniczył w Wielkim Tygodniu i w Święta Wielkanocne Robert Garstka, nasz fotograf i dokumentalista.

Środa żurowo - palenie żuru w Obrowcu (powiat krapkowicki, woj.opolskie)

 

Więcej…
 
Zabytek Zadbany 2017 PDF Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 20 kwietnia 2017 11:03

 

Czworak w Zborowskiem (powiat lubliniecki), znany też jako dawna wytwórnia fajek został laureatem konkursu "Zabytek Zadbany 2017", organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Generalnego Konserwatora Zabytków. Obiekt został nagrodzony w  kategorii Architektura i budownictwo drewniane.

Trzy obiekty z terenu województwa śląskiego otrzymały wyróżnienia: dawny żydowski dom przedpogrzebowy w Gliwicach, obecnie Dom Pamięci Żydów Górnośląskich (zbudowany w 1903, wg projektu Maxa Fleischera, słynnego architekta wiedeńskiego),  kaplica zamkowa Świętego Tomasza Becketa w Raciborzu (zbudowana ok. 1290 roku) i dawna łaźnia łańcuszkowa kopalni „Luiza” w Zabrzu (wybudowana w 1890 roku, rozbudowana w latach 20. I 40. XX wieku).

 

Więcej…
 
Piekarskie Misterium 2017 PDF Drukuj
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 10:22

 

W Piekarach Śląskich reaktywowana została tradycja organizowania Misterium Męki Pańskiej, popularna przede wszystkim w okresie międzywojennym. Wtedy do Piekar przybywali ludzie z całej diecezji.

W Niedzielę Palmową na Kalwarii Piekarskiej mogliśmy uczestniczyć w pierwszej części  plenerowej inscenizacji wydarzeń z ostatnich dni Chrystusa; kontynuacja odbędzie się w Wielki Czwartek i Wielki Piątek.W Misterium występuje ok. stu aktorów. Po raz pierwszy we współczesnej odsłonie widowisko zorganizowano  w 2015 roku.

 

Więcej…
 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 7 z 86

Zabytek dnia

500 LAT REFORMACJI

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 286 gości 
scdk

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Dział Centrum Dziedzictwa
40-057 Katowice ul. Teatralna 4
tel./fax +48 32 251 75 63
sekretariat@rik.katowice.pl
logorik spe bip