LOGO
Strona startowa
Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Pożar w międzyrzeckiej świątyni PDF Drukuj
środa, 03 sierpnia 2016 08:14

Fot. M. Dąbrowska

Po raz drugi w ciągu ostatniego ćwierćwiecza mieszkańcy Międzyrzecza Górnego poddani zostali trudnej próbie. Dnia 26 stycznia 1993 roku całkowicie zgorzała wspaniała drewniana świątynia rzymskokatolicka, pochodząca z 1522 roku poświęcona św. Marcinowi. Drugi zabytkowy obiekt we wiosce - kościół ewangelicko-augsburski ostatnio również płonął.

Po południu 28 lipca 2016 roku zauważono dym wydobywający się z okien strzelistej wieży kościoła międzyrzeckiego. Pożar miał swoje źródło w zakrystii, zlokalizowanej bezpośrednio za ołtarzem. Choć ceglane mury świątyni pozostały nienaruszone, to jednak ogień zniszczył zakrystię, gdzie zawalił się strop oraz spaliło się wyposażenie. Dalsze szkody wystąpiły również w nawie i prezbiterium, gdzie m. in. uległy spękaniu przeszklenia okien oraz uszkodzone zostały schody na ambonę.

Więcej…
 
Śląska Rzecz PDF Drukuj
wtorek, 02 sierpnia 2016 10:15

 

W imieniu organizatorów zapraszamy na pokonkursową wystawę Śląska Rzecz, na której będzie prezentowany wydany przez naszą instytucję przewodnik Styl gotycki wyklucza się autorstwa Anny Syski i Tomasza Kiełkowskiego.

Wystawa będzie prezentowana w Muzeum Śląskim w Katowicach w dniach 5.08-18.09.2016.

Więcej…
 
Quiz z nagodami - Wihajster 3: wyniki PDF Drukuj
poniedziałek, 01 sierpnia 2016 07:59

 

Wśród nadesłanych prawidłowych odpowiedzi wylosowaliśmy trzy. Nagrody w postaci wydawnictw ŚCDK powędrują do Pani Adeli K. z Tychów, Pani Teresy R. oraz Pana Krzysztofa L.

Gratulujemy!

 

Więcej…
 
Fabryka Silesia PDF Drukuj
poniedziałek, 25 lipca 2016 07:12

W ramach nowo powstałego Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach dział wydawnictw Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach połączył siły z kwartalnikiem „Fabtyka Silesia”, który niniejszym przedstawiamy.

Kwartalnik „Fabryka Silesia” poświęcony jest szeroko pojmowanej kulturze Górnego Śląska. Twórców czasopisma interesują dokonujące się w niej zmiany, które są odczuwalne, lecz często trudne do rozpoznania i zrozumienia. Stąd ambicja wydawania pisma poddającego analizie i refleksji to, co w dyskursie publicystycznym nazywane jest fenomenem kulturowym Górnego Śląska, także z myślą o czytelnikach w całym kraju.

Więcej…
 
Promocja książki "Podróż ku nowoczesności" PDF Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 06 lipca 2016 09:23

Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo oraz pomoc w organizacji promocji książki "Podróż ku nowoczesności"

 

Więcej…
 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 8 z 80

Zabytek dnia

500 LAT REFORMACJI

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 217 gości 
scdk
Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Dział Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego
40-057 Katowice ul. PCK 19
tel./fax +48 32 251 75 63
sekretariat@rik.katowice.pl
spe spe bip