LOGO
Strona startowa
Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Zapraszamy do Świerklańca! Zobacz szczegóły PDF Drukuj
czwartek, 07 września 2017 13:12

Już w najbliższą sobotę i niedzielę czekamy na Was w pięknym świerklanieckim parku. Dla nikogo nie zabraknie atrakcji  - nasza oferta to spacer po parku z osobą oprowadzającą, zwiedzanie parkowych obiektów: tarasów pałacowych, Domu Kawalera, parkowego kościoła Dobrego Pasterza i mauzoleum Donnersmarcków, warsztaty dla dzieci (w  niedzielę) oraz gra terenowa pod intrygującym tytułem  „Tajemnice ogrodu Markizy La Païva".

Szczegóły w Regulaminie -> pobierz

Więcej…
 
Europejskie Dni Dziedzictwa w Świerklańcu PDF Drukuj
środa, 30 sierpnia 2017 15:39

W tym roku wyjątkowa - 25 edycja - Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem "Krajobraz dziedzictwa - dziedzictwo krajobrazu", zwracająca szczególną uwagę na piękno polskich krajobrazów. Regionalny Instytut Kultury w Katowicach jest jednym z organizatorów - 9 i 10 września (sobota, niedziela) zapraszamy do Świerklańca. Będziemy oprowadzać po parku i parkowych obiektach: Pałacu Kawalera, Tarasach pałacowych, parkowym kościele Dobrego Pasterza i mauzoleum Donnersmarcków.  Przygotowaliśmy także grę terenową „TAJEMNICE OGRODU MARKIZY LA PAÏVA” oraz warsztaty dla dzieci.

Partnerami wydarzenia są: Gmina Świerklaniec  i Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska.

Zachęcamy również do fotografowania świerklanieckiego krajobrazu i udziału w otwartym konkursie fotograficznym WAKACJE Z WIKIPEDIĄ,  organizowanym przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa, którego celem jest udokumentowanie materialnego i przyrodniczego dziedzictwa Polski.

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach jest partnerem projektu WAKACJE Z WIKIPEDIĄ. Ze zdjęć wykonanych podczas Europejskich Dni Dziedzictwa  w Świerklańcu i przesłanych na konkurs wybierzemy najciekawsze zdjęcia i ich autorów nagrodzimy.

Więcej informacji na temat konkursu: wikiwakacje.pl

 
Purpurkę wiążemy w Piekarach PDF Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 30 sierpnia 2017 13:59

 

W najbliższą środę 6 września zapraszamy do Miejskiego Domu Kultury w Piekarach Śląskich (ul. Bytomska 73) na warsztaty wiązania purpurki, czyli tradycyjnej chusty mężatek noszonej do śląskiego stroju ludowego na specjalne okazje i uroczystości. Trudną sztukę wiązania chusty zaprezentuje mistrz tradycji Tomasz Wrona z Mysłowic, nauczyciel historii, pasjonat etnografii i śląskiego stroju ludowego, autor książek o tematyce historycznej i etnograficznej oraz artykułów w prasie polskiej i amerykańskiej.

Więcej…
 
Jan Raszka i powstania śląskie PDF Drukuj
piątek, 25 sierpnia 2017 11:10

 

Jan Raszka znany jest ze wszechstronnej pracy artystycznej, która była odbiciem jego dążeń do pogłębiania wiedzy o nowych kierunkach i trendach w sztuce. Uprawiał malarstwo, rzeźbę, drobną plastykę reliefową. Był pedagogiem. W jego pracach odnajdujemy różne cechy stylowe, od form klasycyzmu przez realizm, symbolizm, formizm po modernizm. Wielokrotnie podejmował w swoich pracach tematykę powstań śląskich.

 

Więcej…
 
Pałac w Rudach. Dawny klasztor Cystersów PDF Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 02 sierpnia 2017 12:30

 

Pałac w Rudach swoją genezą sięga XIII wieku i przez wiele stuleci jako klasztor związany był z działalnością zakonu cystersów. Dopiero przez ostatnie niespełna dwa wieki zespół pełnił funkcje pałacu - jako siedziby pana na Raciborzu. Według tradycji opactwo cysterskie w Rudach założone zostało jeszcze przed najazdem Tatarów w 1241 roku, historycy fundację klasztoru wiążą z rokiem 1252 lub 1255.

Z dnia 21 października 1258 roku pochodzi dokument wystawiony w Raciborzu przez księcia Władysława III Opolskiego, mówiący o licznych przywilejach dla opactwa.

Więcej…
 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 8 z 93

Zabytek dnia

WPOnZ - POBIERZ ANKIETY

500 LAT REFORMACJI

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 234 gości 
scdk

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Dział Centrum Dziedzictwa
40-057 Katowice ul. Teatralna 4
tel./fax +48 32 251 75 63
sekretariat@rik.katowice.pl
logorik spe bip