LOGO
Strona startowa
Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Pałac w Rudach. Dawny klasztor Cystersów PDF Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 02 sierpnia 2017 12:30

 

Pałac w Rudach swoją genezą sięga XIII wieku i przez wiele stuleci jako klasztor związany był z działalnością zakonu cystersów. Dopiero przez ostatnie niespełna dwa wieki zespół pełnił funkcje pałacu - jako siedziby pana na Raciborzu. Według tradycji opactwo cysterskie w Rudach założone zostało jeszcze przed najazdem Tatarów w 1241 roku, historycy fundację klasztoru wiążą z rokiem 1252 lub 1255.

Z dnia 21 października 1258 roku pochodzi dokument wystawiony w Raciborzu przez księcia Władysława III Opolskiego, mówiący o licznych przywilejach dla opactwa.

Więcej…
 
Wokól purpurki. 23 sierpnia zapraszamy do Świętochłowic PDF Drukuj
środa, 19 lipca 2017 10:46

 

Warsztaty tradycyjnego wiązania purpurki prowadzone przez mistrzów tradycji, film dokumentalny oraz filmy instruktażowe zrealizowane podczas warsztatów, ich udostępnienie i wydanie na płytach,  przeprowadzenie badań ankietowych, które posłużą gromadzeniu danych nt. osób kultywujących tradycję lokalnego stroju ludowego to główne działania Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach w ramach projektu „Purpurka na Polkę. Instrukcja obsługi”.

W środę 23 sierpnia zapraszamy do Świętochłowic - do obiektu Wież KWK Polska.

Więcej…
 
Tajemnicze kamienie. Leśne kościoły. PDF Drukuj
czwartek, 03 sierpnia 2017 12:21

 

Pora roku i pogoda skłania do wędrówek i poszukiwań ciekawych miejsc w naszym województwie. W związku z trwającym Rokiem Reformacji proponujemy Wam zapoznanie się z jedną z tras prowadzącą do wyjątkowego miejsca dzisiaj znanego jako Polana „Do wiary”.

Więcej…
 
Finał guizu z "Wihajstra" PDF Drukuj
środa, 19 lipca 2017 15:23

Rozstrzygnęliśmy quiz z tegorocznego numeru "Wihajstra". Nagrody książkowe otrzymują: Pani Katarzyna z Bytomia, Pani Grażyna, Pan Maciej, Pan Jakub z Pyskowic.

Panią Grażynę i Pana Macieja prosimy o kontakt mailowy. Wszystkim dziękujemy za udział, zaangażowanie. Książki prześlemy do Państwa w najbliższym  czasie.

Wszystkim dziękujemy za udział, zaangażowanie. Książki prześlemy do Państwa w najbliższym  czasie.

 
Pałac Ballestremów w Pławniowicach PDF Drukuj
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 22 sierpnia 2016 09:57

 

Pławniowice obchodziły niedawno swoje 700 lat. Ta mała miejscowość przyciąga wielu przyjezdnych swą  „architektoniczną perełką”, jaką jest malowniczy Zespół Pałacowo-Parkowy z końca XIX wieku. Polecamy na letnie wypady.  Przedstawiamy historię tego niezwykłego miejsca.

Więcej…
 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 8 z 92

Zabytek dnia

WPOnZ - POBIERZ ANKIETY

500 LAT REFORMACJI

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 286 gości 
scdk

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Dział Centrum Dziedzictwa
40-057 Katowice ul. Teatralna 4
tel./fax +48 32 251 75 63
sekretariat@rik.katowice.pl
logorik spe bip