LOGO
Strona startowa
Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Patronujemy! Zapraszamy na konferencję PDF Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 13 kwietnia 2017 10:39

 

Akademickie Koło Studentów Ochrony Dóbr Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprasza  na III Ogólnopolską Konferencję Studencko - Doktorancką "Rozpoznać przeszłość w teraźniejszości - Dziedzictwo w obliczu transformacji".

Konferencja odbędzie się 21 i 22 kwietnia  (9.00 – 16.30 w piątek, 10.00 – 13.45 w sobotę) w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Grodzkiej 53 w Krakowie. Regionalny Instytut Kultury w Katowicach – dział Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego sprawuje patronat nad wydarzeniem. Wstęp jest wolny.

Więcej…
 
Huty. Dziedzictwo zapomniane? PDF Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 07 kwietnia 2017 13:03

 

„Ślady ognia” to długofalowy, interdyscyplinarny program Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego, działu Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach, poświęcony dziedzictwu hutniczemu województwa śląskiego. Składają się na niego działania o charakterze badawczym i  dokumentacyjnym, projekty edukacyjne, społeczne oraz performatywne.

Hutnictwo i związane z nim górnictwo rud stanowi najstarszą bazę późniejszego wielkiego górnośląskiego przemysłu. Przez ponad dwieście lat współdziałanie hut i kopalń, metali i węgla stymulowało rozwój technologiczny największej europejskiej industrii,  zmieniając nieodwracalnie lokalną wyobraźnię,  pejzaż cywilizacyjny, kulturowy, społeczny i przyrodniczy.

Mimo to w dzisiejszej refleksji nad naszym dziedzictwem  ogień zdecydowanie ustępuje tematowi czarnego złota. Ta dysproporcja przenosi się niestety również na poziom zjawisk bardziej dosłownych i przyziemnych. Huty i pamiątki po nich nieomal codziennie znikają z przestrzeni naszych miast – miast, których jedynym rodowodem niejednokrotnie jest właśnie huta.  Huty znikają po kawałku – nie upadają ciężarem całej swojej dawnej masy. Osobno pada kuźnia, walcownia, stalownia, odlewnia…

Więcej…
 
Wokół Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy PDF Drukuj
piątek, 07 kwietnia 2017 08:15

 

Wielkanocny cykl zwyczajów i obrzędów oraz Wielki Tydzień otwiera Niedziela Palmowa, zwana również Wierzbną lub Kwietną. Zależnie od regionu, palmy układa się z różnego rodzaju roślin, nadając im wymagany kształt np. gęstego bukietu lub wysokiej przystrojonej tyczki.

Coraz częściej organizowane są konkursy na najpiękniejszą czy najwyższą palmę. Jednym z najbardziej znanych konkursów w Polsce jest ten w Lipnicy Murowanej, liczący ponad 50 lat. Jednak i w województwie śląskim podziwiać można dorodne palmy podczas dorocznego konkursu w Gilowicach (powiat żywiecki).

 

Więcej…
 
Odnowione zabytki w Rudach, Świętochłowicach i Przyrowie PDF Drukuj
poniedziałek, 27 marca 2017 13:23

 

Kontynuujemy cykl informacyjny dotyczący dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, udzielonych w 2016 roku  na prace konserwatorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru. Prezentujemy efekty kolejnych prac.

W Sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach przeprowadzono konserwację elewacji części wschodniej kościoła. Był to już III etap prowadzonych tam prac, na który udzielono dotacji w wysokości 25 000 zł.

 

Więcej…
 
Szukasz prezentu na Święta - kup książki! PDF Drukuj
piątek, 24 marca 2017 09:17

Szukasz prezentu na Święta?

Nasze propozycje - już od 15 zł

120 modernistycznych obiektów w województwie śląskim - przewodnik 35 sklepów rzeźniczych i piękno? - bogato ilustrowany katalog okładzin ceramicznych

80 miejscowości i skarby śląskiej archeologii 40 lat badań - czego nie wiesz
o Jasnej Górze?

 

Chcę zobaczyć wszystkie

 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 8 z 86

Zabytek dnia

500 LAT REFORMACJI

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 252 gości 
scdk

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Dział Centrum Dziedzictwa
40-057 Katowice ul. Teatralna 4
tel./fax +48 32 251 75 63
sekretariat@rik.katowice.pl
logorik spe bip