LOGO
Strona startowa
Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Odnowione organy w chorzowskim kościele św. Józefa PDF Drukuj
piątek, 10 lutego 2017 10:03

 

Kontynuujemy cykl o ubiegłorocznych dotacjach z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego na prace konserwatorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru.

Dzisiaj odsłona chorzowska – kościół katolicki św. Józefa w Chorzowie i jego muzyczny skarb – zabytkowe organy.


Na zdjęciu: (od lewej) Irena Kontny (historyk sztuki, Regionalny Instytut Kultury), Ryszard Szopa (Miejski Konserwator Zabytków w Chorzowie), ks. Antoni Klemens (Proboszcz parafii św. Józefa w Chorzowie, z tyłu: Mieczysław Klonowski, (po prawej) - prof. Julian Gembalski

 

Więcej…
 
Odnowiona katowicka katedra PDF Drukuj
czwartek, 02 lutego 2017 12:25

Tradycyjnie po rozliczeniach i odbiorach prac konserwatorskich przybliżamy co udało się zrealizować w minionym roku w obiektach zabytkowych naszego województwa, które uzyskały dotację z budżetu Województwa Śląskiego na prace konserwatorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru.

Największe fundusze w 2016 roku otrzymała parafia katedralna Chrystusa Króla w Katowicach. Dotacja 200.000 zł dotyczyła remontu konserwatorskiego katedry.

 

Centralna świątynia diecezji zwanej dawniej śląską, a obecnie katowicką pw. Chrystusa Króla została zaprojektowana w stylu klasycyzującym przez dwóch architektów krakowskich: Zygmunta Gawlika i Franciszka Mączyńskiego. Ze względu na okoliczności polityczne oraz finansowe świątynia budowana było bardzo długo, bo blisko pół wieku – w latach 1927-1955.

Prace konserwatorskie w katowickiej katedrze zostały rozpoczęte w 2013 roku i skupiły się na konserwacji elewacji. Główna konstrukcja nośna kościoła jest żelbetowa i murowa. Ściany są murowane ceglane, z licową warstwą kamiennej okładziny z imielińskiego dolomitu. W fasadzie występuje monumentalna kolumnada. Nad masywną bryłą budynku góruje kopuła zwieńczona latarnią z krzyżem.

Zakres przeprowadzonych w 2016 r. prac przy katedrze dotyczył konserwacji elewacji i schodów (od strony wschodniej) oraz fragmentu elewacji północno-wschodniej w strefie wejścia wraz z odwodnieniem dachu.

 

Więcej…
 
Konkurs "Zabytek Zadbany 2017" PDF Drukuj
czwartek, 12 stycznia 2017 15:14

 

W ubiegłym roku wyróżnione w konkursie „Zabytek Zadbany” wyróżnione zostały

m.in. wieże wyciągowe KWK Polska w Świętochłowicach; foto: Ewa Caban


Do 31 stycznia można składać wnioski do ogólnopolskiego konkursu „Zabytek Zadbany 2017”, organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Konkurs jest dedykowany właścicielom, posiadaczom i zarządcom zabytkowych obiektów wpisanych do rejestru zabytków, którzy wzorowo wywiązują się z obowiązku opieki nad zabytkami. Zgłoszenia mogą składać także Wojewódzcy Konserwatorzy Zabytków i konserwatorzy samorządowi, działający z upoważnienia właścicieli czy zarządców obiektów.

Za realizację konkursu odpowiada Narodowy Instytut Dziedzictwa. Regulamin konkursu i komplet informacji na jego temat oraz karty zgłoszeniowe i procedury oceny umieszczone na stronie internetowej Instytutu.

Tegoroczna edycja konkursu odbywa się na podstawie nowego  regulaminu. Konkurs ma sześć kategorii:  utrwalenie wartości zabytkowej obiektu , rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe), adaptacja obiektów zabytkowych , architektura i budownictwo drewniane, architektura przemysłowa i budownictwo inżynieryjne oraz właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem (kategoria specjalna).

Celem konkursu jest promocja opieki nad zabytkami, poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków.

Nad przebiegiem konkursu czuwa Jury, składające się z ekspertów posiadających wiedzę i doświadczenie w dziedzinie konserwacji zabytków. 
Niezwykłe odkrycie w Lubecku PDF Drukuj
czwartek, 05 stycznia 2017 11:53

Fragment sklepienia kościoła w Lubecku

Kościół parafialny p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lubecku jak dotąd słynął z cudownego obrazu Matki Bożej Lubeckiej. Dekretem biskupa gliwickiego Jana Wieczorka z 14 sierpnia 1994 roku stał się Diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Lubeckiej. Dzięki sensacyjnemu odkryciu dokonanemu w 2009 roku świątynia znana jest również z cennych gotyckich malowideł.

Dokładna data budowy obecnego kościoła nie jest wiadoma. W literaturze czas powstania kościoła określany jest na schyłek XVI lub na początek XVII wieku, a nawet na rok 1679. Pewna jest data 1787, kiedy to rozbudowano świątynię do obecnej barokowej formy.

W świetle ostatnich odkryć czas powstania kościoła należy przesunąć głęboko wstecz.

 

Kościół w Lubecku

 

Więcej…
 
Wokół śląskich i zagłębiowskich świątyń PDF Drukuj
środa, 21 grudnia 2016 12:27

 

 

„Świątynia” – tak zatytułowany jest nowy, ósmy tom „Wiadomości Konserwatorskich Województwa Śląskiego", tematycznie oscylujący wokół konserwacji zabytków sakralnych.  Redaktorem tomu jest Irena Kontny, historyk sztuki z Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach.

Promocja książki, adresowanej do konserwatorów zabytków, historyków, historyków sztuki, architektów, kulturoznawców, etnologów i pasjonatów dziedzictwa kulturowego, miała miejsce w Katowicach 15 grudnia 2016 roku podczas sesji konserwatorskiej „Świątynia”.

Więcej…
 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 9 z 85

Zabytek dnia

500 LAT REFORMACJI

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 180 gości 
scdk
Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Dział Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego
40-057 Katowice ul. PCK 19
tel./fax +48 32 251 75 63
sekretariat@rik.katowice.pl
spe spe bip