LOGO
Strona startowa
Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Sesja konserwatorska "Świątynia" PDF Drukuj
poniedziałek, 19 grudnia 2016 14:03

 

 

Sesja konserwatorska "Świątynia" oraz rozmowa o imponujących osiągnięciach i odkryciach konserwatorów zabytków sakralnych już za nami. 15 grudnia aula Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego skupiła wielu znakomitych gości: konserwatorów zabytków, architektów, historyków sztuki, historyków, etnologów, kulturoznawców i pasjonatom dziedzictwa kulturowego. Na naszej sesji gościł  również ks. Abp Damian Zimoń, Arcybiskup Senior Archidiecezji Katowickiej.

Tradycyjnie podczas sesji wręczono nagrody Marszałka Województwa Śląskiego „Za wybitne osiągnięcia w konserwacji zabytków”. Laureatami tych nagród są:  Michał Bożek, właściciel Zespołu Zamkowo-Parkowego w Grodźcu Śląskim - w kategor inwestor i Tomasz Ulman, architekt, autor m.in. projektu przebudowy Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach - w kategorii wykonawca.

Podsumowaniem sesji była promocja 8. tomu „Wiadomości Konserwatorskich Województwa Śląskiego” pod redakcją Ireny Kontny pt „Świątynia”.

Zdjęcia: Robert Garstka

Więcej…
 
Sesja konserwatorska 15 grudnia. Zapraszamy! PDF Drukuj
środa, 23 listopada 2016 13:57

 

„Świątynia” – to temat przewodni i tytuł kolejnej sesji konserwatorskiej, która odbędzie się 15 grudnia w Katowicach.  Sesję organizuje Regionalny Instytut Kultury  w Katowicach -  Dział Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego  we współpracy ze Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Konferencja rozpocznie o godz. 10.00 w auli Wydziału Teologicznego  Uniwersytetu Śląskiego (ul. H. Jordana 18 w Katowicach).

W ramach sesji zaplanowano również uroczystość wręczenia nagród Marszałka Województwa Śląskiego „Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji zabytków” oraz promocję kolejnego, ósmego już, tomu „Wiadomości Konserwatorskich Województwa Śląskiego”. Tegoroczna publikacja zatytułowana jest „Świątynia”.

Motywem przewodnim sesji i publikacji jest konserwacja zabytków sakralnych. Referaty dotyczyć będą m.in. architektury sakralnej doby historyzmu w województwie śląskim, odkryć dekoracji malarskich we wnętrzach sakralnych naszego województwa oraz najbardziej interesujących prac konserwatorskich i odkryć na terenie województwa: w żydowskim domu przedpogrzebowym w Gliwicach, w zespole klasztorno-pałacowym w Rudach, w drewnianym kościele św. Marcina w Ćwiklicach i w kościele w Bestwinie.

 

Program sesji: TUTAJ

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Wstęp na sesję jest bezpłatny.

 
Dziesiąta SZPALTA za nami! PDF Drukuj
środa, 14 grudnia 2016 13:40

Jubileuszowa edycja Wojewódzkiego Przeglądu Pism Uczniowskich SZPALTA, któremu patronujemy, za nami. W X LO im. I.J. Paderewskiego w Katowicach, które organizuje przegląd, podsumowano tegoroczną edycję i wyłoniono laureatów.

Najlepsi byli w tym roku redaktorzy ”IB Reviev” z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 10 w Gliwicach, II miejsce ma zespół pisma „Rabarbar” z ILO w Tarnowskich Górach i III miejsce – zespół „Antraktu” z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Gliwicach. Laureatom i wszystkim uczestnikom Młodzi gratulujemy kreatywności i „lekkiego pióra”, a organizatorom zaangażowania i świetnej organizacji finału.

Młodzi dziennikarze podczas podsumowania konkursu mieli okazję posłuchać ciekawego wykładu „Nowe media. Era dla e-reportera”. O dziennikarstwie internetowym mówiła dr Elżbieta Konieczna z Katedry Dziennikarstwa Ekonomicznego i Nowych Mediów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Zaprezentowane w formie wystawy zostały także osiągnięcia projektu „Młodzi potrafią dokumentować – Katowice w Wikipedii”. Polegał on na opracowaniu cyklu artykułów i stworzeniu dokumentacji fotograficznej dotyczących ciekawych obiektów związanych z historią i kulturą Katowic. Projekt realizowali Marcin Kręgiel i Dariusz Durski – nauczyciel informatyki w X LO im. Paderewskiego w Katowicach oraz młodzież X LO im. I.J. Paderewskiego, którą zaprosili do współpracy.

 
Wokół kandelabrów i nie tylko PDF Drukuj
środa, 30 listopada 2016 10:16

Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny" w Chorzowie oraz  Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu organizują 8 grudnia sesję konserwator- ską poświęconą zabytkom metalowym, sposobom ich konserwacji, eksponowania, zabezpieczenia i przechowywania.

Będziemy uczestniczyć w tym wydarzeniu: Anna Syska z Regionalnego Instytutu Kultury (dział SCDK) wraz z Urszulą Hagno-Cebrat z Pracowni Naprawa Rzeczy Pięknych przygotowały referat „Mosiężny kandelabr – czyli o złożoności pracy konserwatora słów kilka”.

- Zamierzamy przedstawić renowację i konserwację pochodzących z początku XX wieku mosiężnych kandelabrów, prawdopodobnie o proweniencji włoskiej. Kandelabry zostały wykonane z elementów produkowanych masowo w różnych technikach rzemieślniczych. Dekoracyjności dodawały im kolorowe powłoki galwaniczne. Taka różnorodność wymagała specyficznego podejścia konserwatorskiego i zastosowania wielu rodzajów prac - podkreśla Anna Syska.

Szczegóły

Program

 
SZPALTA po raz dziesiąty! Patronujemy PDF Drukuj
środa, 23 listopada 2016 13:30


Już w grudniu kolejna edycja „SZPALTY”. W tym roku Wojewódzki Przegląd Pism Uczniowskich SZPALTA, organizowany przez X LO im. I.J. Paderewskiego w Katowicach, ma swój jubileusz. Jest to dziesiąty przegląd. Regionalny Instytut Kultury sprawuje nad nim patronat.

Przypomnijmy: przegląd SZPALTA Jest wydarzeniem, które na stałe wpisało się w kalendarz ważnych wydarzeń w naszym regionie, dedykowanym młodzieży szkół  ponadgimnazjalnych. Świetnie promuje twórczość młodzieży naszego województwa. Organizowany jest z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, obchodzonego w rocznicę podpisania przez ONZ Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Deklarację podpisano 10 grudnia 1948 roku w Paryżu. W tym roku finał przeglądu odbędzie się w piątek 9 grudnia.

Imprezą towarzyszącą przeglądowi jest indywidualny konkurs dziennikarski dla gimnazjalistów ”SZPALTA Junior”.

Młodym dziennikarzom życzymy świetnych, mądrych tekstów i sporo satysfakcji. Biorąc pod uwagę poprzednie edycje SZPALTY jesteśmy przekonani o wysokim poziomie prezentowanych szkolnych gazet.

więcej informacji --> tutaj

Więcej…
 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 10 z 85

Zabytek dnia

500 LAT REFORMACJI

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 157 gości 
scdk
Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Dział Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego
40-057 Katowice ul. PCK 19
tel./fax +48 32 251 75 63
sekretariat@rik.katowice.pl
spe spe bip