LOGO
Strona startowa
Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Karnawałowy „świat na opak” PDF Drukuj
poniedziałek, 20 lutego 2017 14:02

 

Bery, niedźwiedzie, koniki, bakusy, misie – to karnawałowe tradycje nadal podtrzymywane w wielu miejscowościach województwa śląskiego i opolskiego.  Lokalna społeczność przy wsparciu i zaangażowaniu lokalnych organizacji, przede wszystkim Ochotniczych Straży Pożarnych, z pieczołowitością pielęgnuje dziedzictwo. Zauważamy, że dzisiaj maszkary – przebierańcy, oprócz kultywowania tradycji mają jeszcze inne zadanie: zbierają na cele charytatywne, na wyposażenie obiektów i lokali ogólnodostępnych, cz na wspólną zabawę dla wszystkich mieszkańców.

Ostatnio wielokrotnie rejestrowaliśmy tamtejszą obrzędowość wspólnie z Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu. Gościliśmy w: Sławicach, Antoniowie, Krasiejowie, Chrząstowicach, Komprachcicach, Szczedrzyku, Kadłubie Turawskim, Schodni i Żelaznej. Odwiedziliśmy również Luboszyce, Dębską Kuźnię, Ligotę Turawską, Dylaki, Falmirowice i Nogowczyce, Popielów, Daniec, Dębie, Malnię i Górażdże.

Badania terenowe będziemy kontynuować. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał Regionalnemu Instytutowi Kultury w Katowicach dotacje w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna”. Otrzymamy fundusze na działania w bieżącym i w przyszłym roku. Efektem naszej pracy będzie „Mapa obrzędowa Górnego Śląska".

zdjęcia: Robert Garstka

Więcej…
 
Fundusze na zabytki PDF Drukuj
czwartek, 16 lutego 2017 12:12

 

 

Do 9 marca (do godz.14.00) można składać oferty w ogłoszonym przez Zarząd Województwa Śląskiego konkursie  na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane w 2017 przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków województwa śląskiego.

Dotacje mają wesprzeć działania właścicieli i posiadaczy zabytków dla ochrony i zachowania dziedzictwa kulturowego województwa śląskiego. Szczególnie uwzględnione zostaną projekty mające na celu zahamowanie procesów destrukcji substancji zabytku o wyjątkowej wartości historycznej i artystycznej oraz obiekty zabytkowe wpisane do Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Wszystko o kryteriach i procedurze konkursowej:  tutaj

na zdjęciu: wnętrze kościoła w Boronowie. W poprzednich latach dzięki dotacjom z budżetu województwa udało się ocalić i wyeksponować manierystyczny wystrój świątyni, pochodzącej z początku XVII wieku; foto: Ewa Caban

 
„Styl gotycki wyklucza się” – prezentacja na 4 DESIGN DAYS. PDF Drukuj
środa, 15 lutego 2017 09:36

 

Anna Syska i Tomasz Kiełkowski, autorzy książki „Styl gotycki wyklucza się. Międzywojenna architektura w województwie śląskim" prezentowali wydawnictwo podczas 4DESIGN DAYS, 19 lutego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

.


Więcej…
 
Sanktuarium w fortecy, czyli o dankowskich zabytkach słów kilka PDF Drukuj
wtorek, 14 lutego 2017 13:17

Podczas zwiedzania Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej warto wybrać się do Dankowa. To niepozorna wieś położona jest w powiecie kłobuckim, gminie Lipie, na lewym brzegu Liswarty. Odnaleźć tu można pozostałości bastionowej fortecy, w obrębie której znajduje się kościół pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa. Należy podkreślić że dankowska forteca jest jedną z nielicznych fortyfikacji bastionowych - obok Jasnej Góry, Pilicy czy Łodygowic.

 

 

Więcej…
 
Odnowione organy w chorzowskim kościele św. Józefa PDF Drukuj
piątek, 10 lutego 2017 10:03

 

Kontynuujemy cykl o ubiegłorocznych dotacjach z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego na prace konserwatorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru.

Dzisiaj odsłona chorzowska – kościół katolicki św. Józefa w Chorzowie i jego muzyczny skarb – zabytkowe organy.


Na zdjęciu: (od lewej) Irena Kontny (historyk sztuki, Regionalny Instytut Kultury), Ryszard Szopa (Miejski Konserwator Zabytków w Chorzowie), ks. Antoni Klemens (Proboszcz parafii św. Józefa w Chorzowie, z tyłu: Mieczysław Klonowski, (po prawej) - prof. Julian Gembalski

 

Więcej…
 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 10 z 86

Zabytek dnia

500 LAT REFORMACJI

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 294 gości 
scdk

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Dział Centrum Dziedzictwa
40-057 Katowice ul. Teatralna 4
tel./fax +48 32 251 75 63
sekretariat@rik.katowice.pl
logorik spe bip