LOGO
Strona startowa
Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
W oczekiwaniu na UNESCO PDF Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 07 lipca 2017 11:08

 

W niedzielę 9 lipca obradujący w Krakowie Komitet Światowego Dziedzictwa zdecyduje czy „Kopalnie rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach”  zostaną wpisane  na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mamy dużą szansę aby pierwszy obiekt z województwa śląskiego znalazł się na tej prestiżowej liście.

Więcej…
 
Koronka koniakowska na prestiżowej liście PDF Drukuj
piątek, 30 czerwca 2017 12:56

 

Koronka koniakowska została wpisana na krajową lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego – poinformował nas Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie. Jest to lista chronionego, niematerialnego dziedzictwa kulturowego danego kraju. Obowiązek ochrony i inwentaryzacji dziedzictwa niematerialnego nałożyła Konwencja UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, sporządzona w Paryżu w 2003 roku.

Więcej…
 
Wokół dziejów ewangelików na Górnym Śląsku PDF Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 23 czerwca 2017 12:34

 

W województwie śląskim znajdują się dwie diecezje Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego: cieszyńska – powierzchniowo najmniejsza, jednakże najliczniejsza (mieszka w niej ponad połowa wyznawców konfesji luterańskiej w Polsce) oraz katowicka, druga pod względem liczebności w Polsce. W rozwoju ewangelicyzmu na Górnym Śląsku wyodrębnić można kilka etapów.

Więcej…
 
Konferencja „Archiektura okresu III Rzeszy w Polsce” PDF Drukuj
piątek, 23 czerwca 2017 11:26

 

 

W najbliższą  (24 czerwca 2017) w Sali Kominkowej, Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu odbędzie się konferencja „Architektura okresu III Rzeszy w Polsce”. Temat ten w ostatnim okresie stał się przedmiotem badań polskich i niemieckich badaczy. Potrzeba było czasu, by móc spojrzeć na nowo na tę architekturę, która wciąż budzi żywe emocje. Organizatorzy konferencji tak dobrali prelegentów, by zaprezentować różnorodności tematów, m.in. uwzględniając specyfikę polskich miast, różnorodny ich status, odmienne zależności historyczne, gospodarcze i społeczne. Będziemy uczestniczyć w tej konferencji.

Więcej…
 
Ewangelicy zapraszają! Kościoły otwarte PDF Drukuj
czwartek, 22 czerwca 2017 14:53

 

Na najbliższą sobotę i niedzielę (24 i 25 czerwca) zaplanowano ważne wydarzenie związane z obchodami 500 lecia Reformacji - Dni Otwartych Drzwi Kościołów Ewangelickich Diecezji Katowickiej.

Można będzie odwiedzić kościoły w następujących miastach: Brzeg, Byczyna, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Gliwice i Łabędy, Golasowice, Jastrzębie, Katowice, Kluczbork, Kraków, Mikołów, Nowy Sącz, Olesno, Orzesze, Rybnik, Siemianowice, Sosnowiec, Świętochłowice i Ruda Śląska – Wirek, Katowice - Szopienice, Tarnowskie Góry, Tychy, Wodzisław, Zabrze. Świątynie w tych miastach należą do diecezji katowickiej.

 

Więcej…
 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 10 z 93

Zabytek dnia

WPOnZ - POBIERZ ANKIETY

500 LAT REFORMACJI

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 243 gości 
scdk

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Dział Centrum Dziedzictwa
40-057 Katowice ul. Teatralna 4
tel./fax +48 32 251 75 63
sekretariat@rik.katowice.pl
logorik spe bip