LOGO
Strona startowa
Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Jan Raszka i powstania śląskie PDF Drukuj
piątek, 25 sierpnia 2017 11:10

 

Jan Raszka znany jest ze wszechstronnej pracy artystycznej, która była odbiciem jego dążeń do pogłębiania wiedzy o nowych kierunkach i trendach w sztuce. Uprawiał malarstwo, rzeźbę, drobną plastykę reliefową. Był pedagogiem. W jego pracach odnajdujemy różne cechy stylowe, od form klasycyzmu przez realizm, symbolizm, formizm po modernizm. Wielokrotnie podejmował w swoich pracach tematykę powstań śląskich.

 

Więcej…
 
Pałac w Rudach. Dawny klasztor Cystersów PDF Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 02 sierpnia 2017 12:30

 

Pałac w Rudach swoją genezą sięga XIII wieku i przez wiele stuleci jako klasztor związany był z działalnością zakonu cystersów. Dopiero przez ostatnie niespełna dwa wieki zespół pełnił funkcje pałacu - jako siedziby pana na Raciborzu. Według tradycji opactwo cysterskie w Rudach założone zostało jeszcze przed najazdem Tatarów w 1241 roku, historycy fundację klasztoru wiążą z rokiem 1252 lub 1255.

Z dnia 21 października 1258 roku pochodzi dokument wystawiony w Raciborzu przez księcia Władysława III Opolskiego, mówiący o licznych przywilejach dla opactwa.

Więcej…
 
Wokól purpurki. 23 sierpnia zapraszamy do Świętochłowic PDF Drukuj
środa, 19 lipca 2017 10:46

 

Warsztaty tradycyjnego wiązania purpurki prowadzone przez mistrzów tradycji, film dokumentalny oraz filmy instruktażowe zrealizowane podczas warsztatów, ich udostępnienie i wydanie na płytach,  przeprowadzenie badań ankietowych, które posłużą gromadzeniu danych nt. osób kultywujących tradycję lokalnego stroju ludowego to główne działania Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach w ramach projektu „Purpurka na Polkę. Instrukcja obsługi”.

W środę 23 sierpnia zapraszamy do Świętochłowic - do obiektu Wież KWK Polska.

Więcej…
 
Tajemnicze kamienie. Leśne kościoły. PDF Drukuj
czwartek, 03 sierpnia 2017 12:21

 

Pora roku i pogoda skłania do wędrówek i poszukiwań ciekawych miejsc w naszym województwie. W związku z trwającym Rokiem Reformacji proponujemy Wam zapoznanie się z jedną z tras prowadzącą do wyjątkowego miejsca dzisiaj znanego jako Polana „Do wiary”.

Więcej…
 
Finał guizu z "Wihajstra" PDF Drukuj
środa, 19 lipca 2017 15:23

Rozstrzygnęliśmy quiz z tegorocznego numeru "Wihajstra". Nagrody książkowe otrzymują: Pani Katarzyna z Bytomia, Pani Grażyna, Pan Maciej, Pan Jakub z Pyskowic.

Panią Grażynę i Pana Macieja prosimy o kontakt mailowy. Wszystkim dziękujemy za udział, zaangażowanie. Książki prześlemy do Państwa w najbliższym  czasie.

Wszystkim dziękujemy za udział, zaangażowanie. Książki prześlemy do Państwa w najbliższym  czasie.

 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 10 z 94

Zabytek dnia

WPOnZ - POBIERZ ANKIETY

500 LAT REFORMACJI

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 175 gości 
scdk

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Dział Centrum Dziedzictwa
40-057 Katowice ul. Teatralna 4
tel./fax +48 32 251 75 63
sekretariat@rik.katowice.pl
logorik spe bip