LOGO
Strona startowa
Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
ODKRYCIE GOTYCKIEJ, XV-WIECZNEJ DEKORACJI MALARSKIEJ W KOSCIÓŁKU W KARCHOWICACH! PDF Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 18 marca 2011 08:39

Niewielki gotycki kościółek p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Karchowicach, położony kilka kilometrów od Pyskowic, diametralnie zmienił swój  wizerunek.

Więcej…
 
Katowicki modernizm PDF Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 01 marca 2011 12:51

Katowicki modernizm staje się coraz bardziej popularny. Przybywa ludzi, którzy zachwycają się szlachetną prostotą architektury lat trzydziestych, delikatnym zdobnictwem oraz wysmakowanymi detalami. Kolejna możliwość zwiedzenia moderny z przewodnikiem już 29 maja podczas drugiego "Spaceru po Modernie" organizowanego przez Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach oraz Stowarzyszenie Szatnia. Pierwsze, które odbyło się w październiku zeszłego roku i pomimo złej pogody przyciągnęło sporo ludzi. Po pierwszej edycji spotkaliśmy się z pytaniami o następną - mówi Anna Syska z ŚCDK - dlatego zdecydowaliśmy przygotowaliśmy majowe zwiedzanie. Tym razem przewidziane są trzy grupy, które wyruszą o godzinach 10.00, 11.00, 12.00 spod fontanny na placu Andrzeja w Katowicach. Oprowadzać będą Anna Syska oraz Tomek Kiełkowski.

 

Więcej…
 
ODKRYCIE W LUBECKU PDF Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 01 marca 2011 12:44

Kościół parafialny p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lubecku jak dotąd słynął z cudownego obrazu Matki Bożej Lubeckiej. Dekretem biskupa gliwickiego Jana Wieczorka z dnia 14 sierpnia 1994 roku stał się Diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Lubeckiej. Dzięki sensacyjnemu odkryciu dokonanemu w 2009 roku świątynia znana będzie również z gotyckich malowideł. Dokładna data budowy obecnego kościoła nie jest wiadoma. W literaturze czas powstania kościoła określany jest na koniec XVI lub na początek XVII wieku, a nawet na rok 1679. Pewna jest data 1787, kiedy to rozbudowano świątynię do obecnej barokowej formy. W świetle ostatnich odkryć czas powstania kościoła i jego najstarszej części, czyli prezbiterium, należy przesunąć głęboko wstecz.  

Więcej…
 
NAGRODA DLA ŚLĄSKIEGO CENTRUM DZIEDZICTWA KULTUROWEGO W KATOWICACH ZA FILM "NA BOCZNICY" PDF Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 01 marca 2011 12:28

Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach otrzymało nagrodę na Festiwalu Filmów i Programów Telewizyjnych o Zabytkach Techniki i Przemysłu TECHNE OSTRAVA 2010 za film dokumentalny "Na bocznicy". Film jest częścią projektu SILESIAHERITAGE.TV, jego reżyserem jest Teresa Rel, autorem zdjęć Mieczysław Herba, współpraca -  Laszlo Polgar. "Na bocznicy" prezentuje miłośników kolei - członków Towarzystwa Ochrony Zabytków Kolejnictwa i Organizacji Skansenu Pyskowice oraz pokazuje zgromadzone przez nich zabytki techniki. Na festiwalu film miał premierowy pokaz.

Więcej…
 
konferencja naukowa pt.: O ZAMKACH I PAŁACACH PDF Drukuj
poniedziałek, 01 listopada 2010 00:00


Jacek Owczarek

Dyrektor Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach

Barbara Klajmon

Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków

oraz

Andrzej Grzybowski

Rektor Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach

zapraszają na konferencję naukową pt.: O ZAMKACH I PAŁACACH

 

Więcej…
 
« pierwszapoprzednia919293949596następnaostatnia »

Strona 95 z 96

Zabytek dnia

WPOnZ - POBIERZ ANKIETY

500 LAT REFORMACJI

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 697 gości 
scdk

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Dział Centrum Dziedzictwa
40-057 Katowice ul. Teatralna 4
tel./fax +48 32 251 75 63
sekretariat@rik.katowice.pl
logorik spe bip