LOGO
Strona startowa
Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Koronka koniakowska na prestiżowej liście PDF Drukuj
piątek, 30 czerwca 2017 12:56

 

Koronka koniakowska została wpisana na krajową lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego – poinformował nas Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie. Jest to lista chronionego, niematerialnego dziedzictwa kulturowego danego kraju. Obowiązek ochrony i inwentaryzacji dziedzictwa niematerialnego nałożyła Konwencja UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, sporządzona w Paryżu w 2003 roku.

Więcej…
 
Wokół dziejów ewangelików na Górnym Śląsku PDF Drukuj
piątek, 23 czerwca 2017 12:34

 

W województwie śląskim znajdują się dwie diecezje Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego: cieszyńska – powierzchniowo najmniejsza, jednakże najliczniejsza (mieszka w niej ponad połowa wyznawców konfesji luterańskiej w Polsce) oraz katowicka, druga pod względem liczebności w Polsce. W rozwoju ewangelicyzmu na Górnym Śląsku wyodrębnić można kilka etapów.

Więcej…
 
Konferencja „Archiektura okresu III Rzeszy w Polsce” PDF Drukuj
piątek, 23 czerwca 2017 11:26

 

 

W najbliższą  (24 czerwca 2017) w Sali Kominkowej, Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu odbędzie się konferencja „Architektura okresu III Rzeszy w Polsce”. Temat ten w ostatnim okresie stał się przedmiotem badań polskich i niemieckich badaczy. Potrzeba było czasu, by móc spojrzeć na nowo na tę architekturę, która wciąż budzi żywe emocje. Organizatorzy konferencji tak dobrali prelegentów, by zaprezentować różnorodności tematów, m.in. uwzględniając specyfikę polskich miast, różnorodny ich status, odmienne zależności historyczne, gospodarcze i społeczne. Będziemy uczestniczyć w tej konferencji.

Więcej…
 
Ewangelicy zapraszają! Kościoły otwarte PDF Drukuj
czwartek, 22 czerwca 2017 14:53

 

Na najbliższą sobotę i niedzielę (24 i 25 czerwca) zaplanowano ważne wydarzenie związane z obchodami 500 lecia Reformacji - Dni Otwartych Drzwi Kościołów Ewangelickich Diecezji Katowickiej.

Można będzie odwiedzić kościoły w następujących miastach: Brzeg, Byczyna, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Gliwice i Łabędy, Golasowice, Jastrzębie, Katowice, Kluczbork, Kraków, Mikołów, Nowy Sącz, Olesno, Orzesze, Rybnik, Siemianowice, Sosnowiec, Świętochłowice i Ruda Śląska – Wirek, Katowice - Szopienice, Tarnowskie Góry, Tychy, Wodzisław, Zabrze. Świątynie w tych miastach należą do diecezji katowickiej.

 

Więcej…
 
“Śladami ognia. Huta mówi” – filmowe wspomnienia PDF Drukuj
wtorek, 20 czerwca 2017 12:37

 

 

Zapraszamy do wysłuchania wspomnień ludzi związanych z hutnictwem, które prezentowaliśmy podczas Industriady.  Pracując nad projektem „Ślady ognia” dokumentującym dziedzictwo hutnictwa wiele godzin spędziliśmy na rejestrowaniu rozmów, wspomnień, opinii. Efekt naszej pracy to krótkie produkcje filmowe.

Więcej…
 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 2 z 85

Zabytek dnia

500 LAT REFORMACJI

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 144 gości 
scdk
Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Dział Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego
40-057 Katowice ul. PCK 19
tel./fax +48 32 251 75 63
sekretariat@rik.katowice.pl
spe spe bip