LOGO
Strona startowa Inicjatywy „Styl gotycki wyklucza się” – prezentacja na 4 DESIGN DAYS.
„Styl gotycki wyklucza się” – prezentacja na 4 DESIGN DAYS. PDF Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 15 lutego 2017 09:36

 

Anna Syska i Tomasz Kiełkowski, autorzy książki „Styl gotycki wyklucza się. Międzywojenna architektura w województwie śląskim" prezentowali wydawnictwo podczas 4DESIGN DAYS, 19 lutego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

. 

„Styl gotycki wyklucza się”, przewodnik po międzywojennej architekturze naszego województwa, wydany w 2015 roku przez Śląskie Centrum Dziedzictwa Przemysłowego, cieszy się ogromną popularnością.  Sam tytuł „Styl gotycki wyklucza się” został zaczerpnięty z warunków konkursu na projekt gmachu Urzędu Wojewódzkiego i Sejmu Śląskiego w Katowicach, był to zapis odnoszący się do stylistyki obiektu. Tytuł symbolicznie określa stylistykę międzywojennego budownictwa, które powstawało w ówczesnym województwie śląskim. Na potrzeby przewodnika został wykorzystany także do określenia obiektów na zachodnich krańcach dawnego województwa kieleckiego i wschodnich Republiki Weimarskiej. Hasło Styl gotycki wyklucza się zostało tutaj potraktowane jako synonim architektury nowoczesnej, która nie czerpała z tradycji poprzednich wieków, ale rezygnując z kolumn, rozbudowanych gzymsów i kwiatonów wykorzystywała tylko możliwości, które dawały cegła, żelbet i kamień.

 

Gimnazjum Państwowe w Piekarach Śląskich, wg projektu Karola Schayera, 1929 - 1932, foto: T. Kiełtyka

 

Przewodnik Anny Syski i Tomasza Kiełkowskiego zawiera opisy i fotografie 120 obiektów z 28 miejscowości województwa śląskiego. Są wśród nich obiekty sakralne, urzędy, szkoły, ogródki jordanowskie, baseny kąpielowe, obiekty wojskowe, wille, osiedla mieszkaniowe oraz kamienice czynszowe zaprojektowane m.in. przez Dominikusa Böhma, Stefana Bryłę, Oskara Goltza, Josefa Hoffmanna, Mariana Lalewicza, Otto Lindera, Ericha Mendelsohna, Tadeusza Michejdę, Edgara Norwertha, Karoal Schayera, Adolfa Szyszko-Bohusza, Fryderyka Tadaniera i Konrada Wachsmanna.

 

Willa Zygmunta Żurawskiego w Cieszynie wg projektu Józefa Raszki, 1936 - 1937; foto: Tomasz Kiełtyka

 

Styl gotycki wyklucza się” to wydawnictwo pozwalające porównać obiekty wybudowane przez II wojną światową w Polsce oraz Niemczech. Jednocześnie może służyć jako  informator podczas spacerów po ulicach miast i wycieczek po regionie.

Jego powstaniu przyświecała idea prezentacji  nie tylko szeroko znanych obiektów znajdujących się w największych miastach województwa, ale także budynków wzniesionych w niewielkich miejscowościach, do których turysta nie często zagląda.


 

Zabytek dnia

WPOnZ - POBIERZ ANKIETY

500 LAT REFORMACJI

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 233 gości 
scdk

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Dział Centrum Dziedzictwa
40-057 Katowice ul. Teatralna 4
tel./fax +48 32 251 75 63
sekretariat@rik.katowice.pl
logorik spe bip