LOGO
Strona startowa
Zabytki techniki Pomnikami Historii PDF Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 16 marca 2017 12:53

 

Radiostacja Gliwice została Pomnikiem Historii. 15 marca Prezydent RP Andrzej Duda wpisał na listę dziesięć nowych obiektów. Pomnikami zostały uznane, oprócz Radiostacji: kościół ewangelicko-augsburski pw. Ducha Świętego zwany kościołem Pokoju w Jaworze, kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Klępsku, żelazny łańcuchowy most wiszący na rzece Mała Panew w Ozimku, założenie rezydencjonalno-urbanistyczne w Rydzynie, katedra pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Wacława Męczennika w Świdnicy oraz zespół kościoła ewangelicko-augsburskiego pw. Świętej Trójcy zwanego kościołem Pokoju, Święty Krzyż – pobenedyktyński zespół klasztorny oraz przedchrześcijańskie obwałowania kamienne na Łysej Górze, zespół opactwa benedyktynów w Tyńcu i zespół opactwa cystersów w Wąchocku.

 

 

Radiostacja - ikona i symbol Gliwic, symbol historii , tragicznych wydarzeń 1939 roku jest także symbolem myśli technicznej.  Piękny, drewniany maszt nadawczy o wysokości 111 metrów to unikatowy przykładem sztuki inżynieryjnej. Obecnie Radiostacja jest najwyższą na świecie zachowaną zabytkową konstrukcją drewnianą.

Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego przygotowało na zlecenie Gliwic wniosek o wpis na listę Zabytków Historii  i obszerną dokumentację.

Warto podkreślić, że Radiostacja nie jest jedynym obiektem techniki wpisanym na prestiżową listę Pomników Historii, czyli zabytków o wyjątkowym znaczeniu dla historii i kultury Polski. Drugim  jest most łańcuchowy na rzece Panew w  Ozimku (woj. opolskie) z 1827 roku, w całości wykonany z żelaza.

zdjęcia: Irena Kontny i Anna Syska

 

 

Zabytek dnia

WPOnZ - POBIERZ ANKIETY

500 LAT REFORMACJI

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 196 gości 
scdk

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Dział Centrum Dziedzictwa
40-057 Katowice ul. Teatralna 4
tel./fax +48 32 251 75 63
sekretariat@rik.katowice.pl
logorik spe bip