LOGO
Strona startowa Dotacje Odnowione zabytki w Rudach, Świętochłowicach i Przyrowie
Odnowione zabytki w Rudach, Świętochłowicach i Przyrowie PDF Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 27 marca 2017 13:23

 

Kontynuujemy cykl informacyjny dotyczący dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, udzielonych w 2016 roku  na prace konserwatorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru. Prezentujemy efekty kolejnych prac.

W Sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach przeprowadzono konserwację elewacji części wschodniej kościoła. Był to już III etap prowadzonych tam prac, na który udzielono dotacji w wysokości 25 000 zł.

 

 


 

 

Sanktuarium jest zabytkowym kościołem przyklasztornym dawnego opactwa cystersów w Rudach. Świątynię konsekrowano w 1303 roku. Stanowi ona jedyne na Śląsku cysterskie założenie romańsko – gotyckie, „zbarokizowane” w XVII wieku. Kościół wchodzi w skład Pocysterskiego Zespołu Klasztorno - Pałacowego i Ośrodka Edukacyjno-Formacyjnego diecezji gliwickiej w Rudach.

Dzięki dotacji udało się przeprowadzić renowację kaplicy szpitalnej przy ul. Chorzowskiej 36 w Świętochłowicach – Piaśnikach. Szpital w Piaśnikach powstał jako lecznica pracowników Śląskiej Spółki Akcyjnej dla Górnictwa i Hutnictwa Węglowego.  Kaplica pochodzi z lat 1903 - 1904. Województwo śląskie przeznaczyło 12 500 zł na renowację stolarki okiennej wraz z barwnym przeszkleniem.

 

 

 

Dotację (15 000 zł) otrzymała także parafia św. Mikołaja w Przyrowie na konserwację polichromii i tynków na wewnętrznych ścianach kościoła. Zamknięto tam czwarty, ostatni etap prac.

 

Kościół w Przyrowie to niewielka świątynia. Zbudowano ją prawdopodobnie w pierwszej połowie XVII wieku, z kamienia wapiennego i przykryto drewnianym dachem, obitym gontami. Ołtarz ma charakter barokowy, kolumnowy.

Zdjęcia: Irena Kontny

 

Zabytek dnia

WPOnZ - POBIERZ ANKIETY

500 LAT REFORMACJI

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 303 gości 
scdk

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Dział Centrum Dziedzictwa
40-057 Katowice ul. Teatralna 4
tel./fax +48 32 251 75 63
sekretariat@rik.katowice.pl
logorik spe bip