LOGO
Strona startowa
Huty. Dziedzictwo zapomniane? PDF Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 07 kwietnia 2017 13:03

 

„Ślady ognia” to długofalowy, interdyscyplinarny program Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego, działu Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach, poświęcony dziedzictwu hutniczemu województwa śląskiego. Składają się na niego działania o charakterze badawczym i  dokumentacyjnym, projekty edukacyjne, społeczne oraz performatywne.

Hutnictwo i związane z nim górnictwo rud stanowi najstarszą bazę późniejszego wielkiego górnośląskiego przemysłu. Przez ponad dwieście lat współdziałanie hut i kopalń, metali i węgla stymulowało rozwój technologiczny największej europejskiej industrii,  zmieniając nieodwracalnie lokalną wyobraźnię,  pejzaż cywilizacyjny, kulturowy, społeczny i przyrodniczy.

Mimo to w dzisiejszej refleksji nad naszym dziedzictwem  ogień zdecydowanie ustępuje tematowi czarnego złota. Ta dysproporcja przenosi się niestety również na poziom zjawisk bardziej dosłownych i przyziemnych. Huty i pamiątki po nich nieomal codziennie znikają z przestrzeni naszych miast – miast, których jedynym rodowodem niejednokrotnie jest właśnie huta.  Huty znikają po kawałku – nie upadają ciężarem całej swojej dawnej masy. Osobno pada kuźnia, walcownia, stalownia, odlewnia…

Stopień zainteresowania mediów tematem hutniczym również zdaje się odzwierciedlać tę nierówność – na ekranach telewizorów i stronach gazet zwykle oglądamy protestujących górników. Na poziomie zwykłej, niepogłębionej kulturową refleksją, czysto wizualnej percepcji Śląsk to Barbórka, górniczy mundur i górnicza orkiestra dęta. A co wiemy o orkiestrach hutniczych, o obrzędowości i duchowości hutników - ogromnej niegdyś grupy zawodowej?

Walenty Rozdzieński we „Własnym konterfekcie” zamykającym słynną Officinę Ferrarię w imieniu hutników pisał: „na jutrzejszy dzień sobie nic nie zachowujemy”. Z dzisiejszej perspektywy słowa ta wydają się być spełniającym się na naszych oczach proroctwem.

Podążając „Śladem ognia” podejmujemy próbę ocalenia, interpretacji i popularyzacji ogromnego obszaru dziedzictwa dzisiejszego województwa śląskiego.

O szczegółach informować będziemy na bieżąco za pośrednictwem naszej strony internetowej, facebooka i #sladyognia

 

Zabytek dnia

WPOnZ - POBIERZ ANKIETY

500 LAT REFORMACJI

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 249 gości 
scdk

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Dział Centrum Dziedzictwa
40-057 Katowice ul. Teatralna 4
tel./fax +48 32 251 75 63
sekretariat@rik.katowice.pl
logorik spe bip