LOGO
Strona startowa
Wystawa o dorobku Jerzego Gottfrieda PDF Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 12:46

 

Wystawę poświęconą Jerzemu Gottfriedowi można będzie oglądać od  11 kwietnia do 11 czerwca w Muzeum Architektury we Wrocławiu.  Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego jest jednym z partnerów projektu Twórcy Śląskiej Architektury prowadzonego przez Bibliotekę Śląską w katowicach. Nasza historyk architektury,  Anna Syska przygotowywała tę wystawę merytorycznie.

Jerzy Gottfried to wybitny projektant, którego budynki tworzą charakter dwudziestowiecznej architektury na Górnym Śląsku.

 

 

Urodził się w 1922 roku we Lwowie, jednak większość swojego życia spędził na Górnym Śląsku. Przed II wojną światową mieszkał w Rybniku, Świętochłowicach, obecnie w Katowicach. Od 1949 roku zawodowo był związany z katowickim MIASTOPROJEKTEM. Potem ze swoimi kolegami ze studiów Henrykiem Buszką i Aleksandrem Frantą współtworzył spółkę autorską, która zasłynęła projektami m.in. gmachu Okręgowej Rady Związków Zawodowych w Katowicach przy ul. Dąbrowskiego (obecnie funkcjonują tam wydziały Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego), szkoły zawodowej Huty Baildon w Katowicach, domów kultury w Rybniku i Świętochłowicach (Dom Kultury Huty Zgoda w Świętochłowicach). Po dziewięciu latach współpracy zaczął pracować samodzielnie. Wówczas z jego deski kreślarskiej zeszły między innymi projekty katowickiego DOKP, Hali Kwiatów w Parku Śląskim, pawilonów Ośrodka Postępu Technicznego, hal sportowych w Jastrzębiu Zdroju, Opolu i Sosnowcu.

 

foto: Anna Syska

- Twórczość architektoniczna Jerzego Gottfrieda charakteryzuje się poszukiwaniem nowych rozwiązań przestrzennych. Nie bał się eksperymentować z nowymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi, wykorzystując śmiałe rozwiązania dachów powłokowych i linowych. Projektanta charakteryzuje niebywała bezpretensjonalność zarówno w pracy zawodowej, jak również w podejściu do innego człowieka. Zaprojektowane przez niego budynki na stałe wpisały się w dzieje dwudziestowiecznej architektury nie tylko regionu, ale także Polski – podkreśla Anna Syska.

projekt: Katarzyna Kiołbasa

projekt: Katarzyna Kiołbasa

Twórcy Śląskiej Architektury to wieletni projekt naukowy i popularyzatorski Biblioteki Śląskiej w Katowicach i innych partnerów instytucjonalnych, dzięki któremu zostało opracowane i wypromowane dziedzictwo architektoniczne Górnego Śląska II połowy XX wieku.  Wystawa o Jerzym Gottfriedzie jest trzecią, organizowaną w ramach cyklu Twórcy Śląskiej Architektury. Poprzednie dotyczyły dorobku Henryka Buszki i Aleksandra Franty.

Zdjęcie tytułowe pochodzi z archiwum Jerzego Gottfrieda

 

Zabytek dnia

WPOnZ - POBIERZ ANKIETY

500 LAT REFORMACJI

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 187 gości 
scdk

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Dział Centrum Dziedzictwa
40-057 Katowice ul. Teatralna 4
tel./fax +48 32 251 75 63
sekretariat@rik.katowice.pl
logorik spe bip