LOGO
Strona startowa
Projekt "Ślady ognia" - nasi partnerzy PDF Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 15 maja 2017 13:52

 

Podążamy  "Śladami ognia".  Przedstawiamy naszych partnerów w projekcie. Dzisiaj bardzo ważna postać - Rafał  Urbacki, reżyser, choreograf krytyczny, antropolog, kurator projektów społecznych, wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Instytutu  Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

W orbicie jego zainteresowań ważna pozostaje tematyka postrzegania osób z alternatywną motoryką i/lub sensoryką w kulturze, archeologia ciała robotniczego, habitus ruchowy osób nieheteronormatywnych. Z ciekawością przygląda się rozwojowi mikro - wspólnot miejskich, realizując projekty z lokalsami na pograniczu choreografii, kuratorstwa, pracy społecznej.

 

 

 

Rafał jest autorem  ponad 40 przedsięwzięć tożsamościowych, partycypacyjnych, choreodokumentów, instalacji multimedialnych, spektakli i projektów muzycznych o charakterze społecznym, choreografem i autorem ruchu w ponad 50 produkcjach filmowych i spektaklach teatralnych, m.in. z duetem Strzępka/Demirski, R. Rychcikiem, K. Kalwat. Współpracował  z wieloma teatrami, m.in. z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, Teatrem Polskim we Wrocławiu, Teatrem Ósmego Dnia i Starym Browarem w Poznaniu, Teatrem Dramatycznym w Warszawie, Teatrem Śląskim.

Jego prace otrzymywały wielokrotnie granty w ramach programów takich jak: „Scena dla tańca” (edycje 2015, 2016, 2017), „Teatr Polska”. Kurator / autor koncepcji / producent w projektach partycypacyjnych i rezydencyjnych, m.in. w Teatrze Rozbark („Serce robotnika napędza praca”, Bytom 2015), w Muzeum Śląskim („Konstelacje miejskie:Bogucice”,  Katowice 2017-2019).

 

 

Jest też inicjatorem programu działań performatywnych non-profit w salonie modernistycznej kamienicy przy ul. Rymera 7 w Katowicach, w ramach którego rozpoczęła się giełda wymiany doświadczeń ruchowych „Eksperymenty na ludziach”. Niebawem startuje program mikrorezydencji dla młodych choreografów i performerów oraz cykl prezentacji nagrań spektakli / performansów tanecznych,  nieprezentowanych dotychczas na Śląsku “Taniec na Rymera”.

 

 

Rafał Urbacki założył Katowickie Forum Społeczne Ludzi Kultury, w ramach którego organizowany jest cykl spotkań dotyczący zagadnień ważnych dla miejscowego środowiska związanego z kulturą. Obecnie pracuje  nad tematem archeologii ciał byłych pracowników fabrycznych w filmie / pracy społecznej Jaśminy Wójcik Symfonia Fabryki Ursus (Polski Instytut Sztuki Filmowej / Muzeum Sztuki Nowoczesnej / Wajda School).

 

 

Wybrane realizacje Rafała  Urbackiego: „Zrównywanie”, „Mover. Projekt społeczny”,     „W Przechlapanem”, „Gatunki chronione”, „Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci”, „Kształt rzeczy. O węglu i porcelanie”, „Nie z tej ziemi”, „Ten 21 roczek”, „Jaram się”, „Larmo w Bogucicach”, „Bloki i familoki”, „Erynie zostaną za drzwiami”.

Prace Rafała były prezentowane m.in. podczas 20 TanzTage w Berlinie, Olimpiadzie Teatralnej ESK we Wrocławiu, 33 Warszawskich Spotkaniach Teatralnych.

 

Zdjęcia z realizacji "Jaram się": Ewa Wolf

 

Zabytek dnia

WPOnZ - POBIERZ ANKIETY

500 LAT REFORMACJI

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 268 gości 
scdk

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Dział Centrum Dziedzictwa
40-057 Katowice ul. Teatralna 4
tel./fax +48 32 251 75 63
sekretariat@rik.katowice.pl
logorik spe bip