LOGO
Strona startowa
INDUSTRIADA w rytmie hutnictwa PDF Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 19 maja 2017 12:00

537 atrakcji w 47 obiektach w 28 miastach, 56 tras do zwiedzania, 47 hitów, 37 koncertów i pokazów, 54 wydarzenia dla dzieci  –  tak wygląda statystyka INDUSTRIADY 2017. Regionalny Instytut Kultury w Katowicach włącza się w Święto Szlaku Zabytków Techniki i zaprasza na cykl działań w Chorzowie.

Zaczynamy już w piątek 9 czerwca inauguracją imprezy, czyli muzycznym widowiskiem INDUstrument. Historia rytmu, na teren Kompleksu Sztygarka. W dzień INDUSTRIADY, 10 czerwca, zapraszamy na terenie Huty Królewskiej – wyjątkowego miejsca gdzie zachował się zespół obiektów zabytkowych, związanych z historią hutnictwa: kuźnia, wczesnomodernistyczny warsztat elektryczny z 1911 roku, niedokończona elektrostalownia, której budowa rozpoczęła się w latach 40.XX wieku. W tym otoczeniu zapraszamy na warsztaty, performance i taneczny spektakl. Wszystko oscylujące wokół tematu hutnictwa i jego dziedzictwa.

Oficjalna inauguracja INDUSTRIADY odbędzie się przy wieży wyciągowej Szybu Prezydent w Chorzowie. Premierowe widowisko muzyczne „INDUstrument. Historia rytmu” rozpocznie się o 21.30. Spektakl pod muzycznym kierownictwem Pawła Romańczuka, w scenografii Matyldy Sałajewskiej, opowiada historię złożonej relacji człowieka, przyrody i maszyny. Współtworzą je niezwykłe, specjalnie skonstruowane instrumenty oraz sama wieża Szybu Prezydent, która ujawni kilka sekretów.  Od 18.30 do 21.00  proponujemy warsztaty „Miłe milszego początki, czyli strefa relaksu przed rozruchem.  Dziękujemy  firmie Handlowo-Usługowej "ANDREW" s.c, która podarowała bębny kablowe.

W sobotę w chorzowskiej Hucie Królewskiej zagoszczą różnorodne działania, realizowane w ramach  projektu „Ślady ognia” #śladyognia. Dla dzieci  przygotowaliśmy warsztaty z Sensoplastyki® "Surówka z marchewki". Za pomocą surówki z marchewki i kolorowego ryżu pobudzimy nasze zmysły i wyobraźnię. Poznamy przy okazji fazy produkcji w hucie i fabryce i z najmłodszymi rzucimy się w wir budowy w Kreatywnej Dziecięcej Bazie Przemysłowej.
Dziękujemy sponsorowi:  firmie WOODEN STORY.

Od 13.00 do 17.30 za sprawą prezentacji “Śladami ognia. Huta mówi” będzie można przenieść się w czasie i wysłuchując opowieści i wspomnień byłych pracowników hut i ich rodzin. Tereny huty opanują też niecodzienne dźwięki.

Dzięki instalacji/performance „Fantomy”, przygotowanej we współpracy z Piotrem Ceglarkiem i Janem Dybała (kuratorami katowickiego Biura Dźwięków) wczujemy się w rytmy hut sprzed lat. Finałem imprezy będzie spektakl taneczny “Jaram się. Pamięć pokoleń” z udziałem dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 32 w Chorzowie Batorym. Przedstawienie inspirowane jest historią hutnictwa, a za koncepcję i przygotowanie młodych tancerzy odpowiada Rafał Urbacki.

 

Wszystkie wydarzenia przygotowane przez Regionalny Instytut Kultury dostępne są dla uczestników za darmo.

W trakcie Industriady będzie można skorzystać z bezpłatnego transportu, mając przy sobie kupon na przejazdy Kolejami Śląskimi, KZK GOP i MZK Tychy. Bezpłatny transport przygotowano także na południu województwa (na trasie Bielsko-Biała – Cieszyn – Ustroń–Żywiec), w Częstochowie, między Tarnowskimi Górami i Zabrzem oraz w Rybniku.

Szczegółowy program wszystkich działań w ramach INDUSTRIADY 2017 dostępny jest pod linkiem. Aby optymalnie zaplanować swój udział w wydarzeniach warto skorzystać z zakładki "Moja Industriada".


Warto pamiętać o INDUsklepie, oferującym specjalną  linię produktów inspirowanych industrialnymi obiektami i ich losami. Możemy zakupić grę „Przemysłowy magnat”, torby, placaki, tatuaże, broszki. Wszystko utrzymane w szlakowej stylistyce.

http://www.rok.katowice.pl/ROK/index.php/fabryka-silesia/1461-otwieramy-indusklep

 

Zabytek dnia

WPOnZ - POBIERZ ANKIETY

500 LAT REFORMACJI

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 185 gości 
scdk

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Dział Centrum Dziedzictwa
40-057 Katowice ul. Teatralna 4
tel./fax +48 32 251 75 63
sekretariat@rik.katowice.pl
logorik spe bip