LOGO
Strona startowa
Konferencja „Archiektura okresu III Rzeszy w Polsce” PDF Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 23 czerwca 2017 11:26

 

 

W najbliższą  (24 czerwca 2017) w Sali Kominkowej, Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu odbędzie się konferencja „Architektura okresu III Rzeszy w Polsce”. Temat ten w ostatnim okresie stał się przedmiotem badań polskich i niemieckich badaczy. Potrzeba było czasu, by móc spojrzeć na nowo na tę architekturę, która wciąż budzi żywe emocje. Organizatorzy konferencji tak dobrali prelegentów, by zaprezentować różnorodności tematów, m.in. uwzględniając specyfikę polskich miast, różnorodny ich status, odmienne zależności historyczne, gospodarcze i społeczne. Będziemy uczestniczyć w tej konferencji.

 

 

W pracach badawczych Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach (działu Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego) ta problematyka również ma swoje miejsce. Od lat podejmowane były prace opiniotwórcze i doradcze w zakresie miejsc pamięci narodowej na terenie województwa śląskiego, a związane, m.in. z problematyką podobozów KL Auschwitz.

W Archiwum Miasta Sosnowiec znajduje się dokumentacja dotycząca budowy jednego z „prymitywnych” baraków (baraków nędzy) dla żydowskich rodzin (Bau von Baracken für die jüdische Bevölkerung). Baraki były tworzone dla zakładów Sosnowitzer Bergwerks– und Hütten Aktiengesellschaft, Hauptsrasse 29 (dawne Towarzystwo Kopalń i Zakładów Hutniczych Sosnowieckich Spółka Akcyjna). Szkic obozu pracy przedstawiony na kalce budzi mieszane uczucia ze względu na kontekst historyczny. W innych okolicznościach mógłby przedstawiać zwykły krajobraz z architekturą użytkową. Znając jednak tamtejszą rzeczywistość historyczną maluje nam się zupełnie odmienny obraz. W pracy z takim materiałem należy zachować subiektywną ocenę.

Program konferencji można znaleźć pod tym linkiem

 

Aleksandra Goniewicz

Ilustracja do tekstu: Schaubild. Archiwum Budowlane Miasta Sosnowiec, Wydział Administracji Architektoniczno-Budowlanej (WAB). Zarząd Miejski w Sosnowcu. Wydział Budownictwa. Akta Budowlane niemieckie. 1941, sygn. 17/2300.

Akta udostępnione przez Wydział Administracji Architektoniczno-Budowlanej za pośrednictwem Wydziału Kultury i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

 

Zabytek dnia

WPOnZ - POBIERZ ANKIETY

500 LAT REFORMACJI

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 147 gości 
scdk

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Dział Centrum Dziedzictwa
40-057 Katowice ul. Teatralna 4
tel./fax +48 32 251 75 63
sekretariat@rik.katowice.pl
logorik spe bip