LOGO
Strona startowa
W oczekiwaniu na UNESCO PDF Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 07 lipca 2017 11:08

 

W niedzielę 9 lipca obradujący w Krakowie Komitet Światowego Dziedzictwa zdecyduje czy „Kopalnie rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach”  zostaną wpisane  na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mamy dużą szansę aby pierwszy obiekt z województwa śląskiego znalazł się na tej prestiżowej liście.

 

Sztolnia Głęboka Fryderyk

Warto zwrócić uwagę że tarnogórski wniosek nie dotyczy  jedynie Zabytkowej Kopalni Srebra. Obiektów czyli tzw. atrybutów nominowanego dobra jest aż 28! Są one zlokalizowane zarówno pod ziemią, jak i na powierzchni. Obszar dobra znajduje jest położony  na obszarze  trzech gmin: Tarnowskich Gór, Bytomia i Zbrosławic.

Atrybuty nominowanego dobra to: podziemne wyrobiska, Sztolnia Głęboka Fryderyk, Szyb Pokój, Szyb Bohr, Szyby Staszic i Maszynowy, stacja wodociągowa Staszic, Szyb Pomoc Szczęściu, Sztolniowy Szyb Maszynowy nr 22, Szyb Sztolniowy nr 17  (Sylwester), Szyb Sztolniowy nr 13 (Ewa), Szyb Sztolniowy nr 5 (Adam), portal wylotu głębokiej Sztolni Fryderyk i roznos tej sztolni, Sztolnia Boże Wspomóż, Szyb Anioł, Szyb Żmija, Szyb Szczęść Boże, Szyb Reden, Szyb Kaehler, Szyb Fryderyka, portal wylotu Sztolni Boże Wspomóż i roznos tej sztolni, krajobraz pogórniczy (XIX wiek), krajobraz pogórniczy Srebrnej Góry, hałda popłuczkowa Kopalni Fryderyk, teren dawnej Kopalni Fryderyk, Szyb Heinitz i Park Miejski.

 

Szyb Szczęść Boże - część trasy turystycznej kopalni

 


Szyb Pomoc Szczęściu

Kopalnie rud ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi są największym  to największym  i najbardziej znaczącym  historycznym zespół kopalń rud ołowiu, srebra i cynku w Polsce. Posiadają  rozległy system odwadniający z unikatowym, zintegrowanym systemem zaopatrzenia w wodę, zarówno jednym z największych tego typu, jak i pionierskich rozwiązań na świecie. Podziemny system wydobywczy i wodny składa się z ponad 50 km głównych sztolni odwadniających oraz 150 km pomocniczych chodników odwadniających i transportowych, obszernych komór oraz szybów.

Przygotowania do  wpisu „Kopalni ołowiu, srebra, cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach” na Listę Światowego Dziedzictwa wymagało gigantycznej pracy i zaangażowania wielu ludzi i wielu instytucji. Warto wymienić choćby takie instytucje, które były sygnatariuszami porozumienia w sprawie powołania tzw. Komitetu sterującego: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach, Miasto Tarnowskie Góry, Miasto Bytom, Gmina Zbrosławice, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, Nadleśnictwo Brynek, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Tarnowskich Górach, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach,  Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach.

 

Zabytkowa Kopalnia Srebrna - komora srebrna

 

Przede wszystkim należy podkreślić wielkie zaangażowanie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Starania o pierwszy górnośląski wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO trwają od ośmiu lat. Obszerną niezbędną dokumentację, wniosek oraz plan zarządzania na zlecenie Narodowego Instytutu Dziedzictwa, przygotowało właśnie to prężnie działające stowarzyszenie, które wzorcowo angażuje się w zabezpieczanie i upowszechnianie zabytków powiatu tarnogórskiego.

 

Portal wylotu Sztolni Głębokiej Fryderyk


Krajobraz pogórniczy


Stacja wodociągowa Staszic

 

Krajobraz pogórniczy Srebrnej Góry

 

Dotąd na na Liście  Światowego Dziedzictwa UNESCO  jest czternaście zabytków polskich: Stare Miasto w Krakowie, Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni, Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945), Puszcza Białowieska, Stare Miasto w Warszawie, Stare Miasto w Zamościu, Średniowieczny zespół miejski Torunia, Zamek krzyżacki w Malborku, Kalwaria Zebrzydowska: manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy, Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, Drewniane kościoły południowej Małopolski Binarowa, Blizne, Dębno, Haczów, Lipnica Murowana, Sękowa, Park Mużakowski, Hala Stulecia we Wrocławiu, Drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat.

Wpis na Listę Światowego Dziedzictwa wiąże się z wypełnianiem konkretnych obowiązków przez Państwo-Stronę Konwencji, na którego terytorium znajduje się wpisany obiekt. Państwo musi m.in. składać regularne raporty do Komitetu Światowego Dziedzictwa na temat stanu obiektu, jego ochrony, konserwacji i zarządzania, by umożliwić UNESCO  monitorowanie. W przypadku zagrożenia, obiekty z listy mogą liczyć na wsparcie UNESCO, w wymiarze  finansowym  (z Funduszu Światowego Dziedzictwa), politycznym, eksperckim i medialnym.

Uzyskanie marki światowego dziedzictwa może zwiększyć zainteresowanie obiektem, co z kolei przekłada się na większą liczbę zwiedzających i wyższe wpływy z turystyki.

W Polsce od 1956 roku działa Polski Komitet ds. UNESCO. Komitet ma status organu doradczego Rady Ministrów. Pełni rolę łącznika pomiędzy Paryżem a polskimi instytucjami rządowymi oraz organizacjami pozarządowymi.

Wszystkie informacje na temat tarnogórskiego wniosku o wpis na Listę Światowego Dziedzictwa są dostępne na tej stronie

oprac. Bożena Ferdyn - Janik

zdjęcia pochodzą ze zbiorów Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej

 


 

Zabytek dnia

WPOnZ - POBIERZ ANKIETY

500 LAT REFORMACJI

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 138 gości 
scdk

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Dział Centrum Dziedzictwa
40-057 Katowice ul. Teatralna 4
tel./fax +48 32 251 75 63
sekretariat@rik.katowice.pl
logorik spe bip