LOGO
Strona startowa
Wokól purpurki. 23 sierpnia zapraszamy do Świętochłowic PDF Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 19 lipca 2017 10:46

 

Warsztaty tradycyjnego wiązania purpurki prowadzone przez mistrzów tradycji, film dokumentalny oraz filmy instruktażowe zrealizowane podczas warsztatów, ich udostępnienie i wydanie na płytach,  przeprowadzenie badań ankietowych, które posłużą gromadzeniu danych nt. osób kultywujących tradycję lokalnego stroju ludowego to główne działania Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach w ramach projektu „Purpurka na Polkę. Instrukcja obsługi”.

W środę 23 sierpnia zapraszamy do Świętochłowic - do obiektu Wież KWK Polska.

Wstęp na to spotkanie jest wolny. Zapraszamy na godz. 17.00. Wiązania purpurki będzie uczył mistrz tradycji Grzegorz Stachak, znany pasjonat i znawca śląskiego stroju i rodzimych tradycji.

Za nami już pierwsze warsztaty w Mysłowickim Ośrodku Kultury, kolejne 23 sierpnia w Świętochłowicach (Centrum Kultury Śląskiej - Wieże KWK Polska), następne w Piekarach Śląskich: 6 września w Miejskim Domu Kultury w dzielnicy Szarlej, 20 września w Dzielnicowym Domu Kultury w Dąbrówce Wielkiej.

 

 

Dobór miejsc nie jest oczywiście przypadkowy i  wiąże się z tradycją noszenia purpurki na tych terenach Górnego Śląska.

Do współpracy zaproszeni zostali mistrzowie tradycji z miejscowości, w których odbywają się warsztaty: Tomasz Wrona z Mysłowic, Grzegorz Stachak ze Świętochłowic, Cecylia Zawodny i Danuta Szczogiel  z Piekar Śląskich. Podczas warsztatów będziemy prowadzić badania ankietowe oscylujące wokół purpurki i tradycji stroju śląskiego.

Projekt zostanie podsumowany  21 października w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Tam zobaczymy zrealizowane materiały filmowe, będzie też okazja do spotkania z mistrzami tradycji oraz wspólnej plenerowej fotografii.

Wstęp na warsztaty i na uroczyste podsumowanie projektu jest wolny. Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Bezpośrednią koordynacją zajmuje się Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego, dział Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach.

 

Purpurka to nazwa charakterystycznej chusty noszonej na Górnym Śląsku,  wykonanej z kretonu w kolorze ciemnej czerwieni, z drukowanymi motywami kwiatowymi dookoła, wiązanej z tyłu głowy. Purpurka ma dwie cechy charakterystyczne: nosiły ją tylko i wyłącznie mężatki,  zakładały ją wyłącznie do stroju paradnego przeznaczonego na uroczystości rodzinne, kościelne i patriotyczne.

 

 

zdjęcie: Danuta Cholewa

 

Purpurki były znane i wykorzystywane przede wszystkim w przemysłowej części Górnego Śląska, w Piekarach Śląskich, Mysłowicach, okolicach Bytomia, Katowic, Zabrza i Chorzowa.  Spotykane były również w Raciborzu i Wrocławiu. Popularny sposób wiązania tejże chustki określano „na Polkę”.

Zapraszamy na stronę: kliknij tutaj

 

Zabytek dnia

WPOnZ - POBIERZ ANKIETY

500 LAT REFORMACJI

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 138 gości 
scdk

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Dział Centrum Dziedzictwa
40-057 Katowice ul. Teatralna 4
tel./fax +48 32 251 75 63
sekretariat@rik.katowice.pl
logorik spe bip