LOGO
Strona startowa
Purpurkę wiążemy w Piekarach PDF Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 30 sierpnia 2017 13:59

 

W najbliższą środę 6 września zapraszamy do Miejskiego Domu Kultury w Piekarach Śląskich (ul. Bytomska 73) na warsztaty wiązania purpurki, czyli tradycyjnej chusty mężatek noszonej do śląskiego stroju ludowego na specjalne okazje i uroczystości. Trudną sztukę wiązania chusty zaprezentuje mistrz tradycji Tomasz Wrona z Mysłowic, nauczyciel historii, pasjonat etnografii i śląskiego stroju ludowego, autor książek o tematyce historycznej i etnograficznej oraz artykułów w prasie polskiej i amerykańskiej.

Warsztaty rozpoczną się o godz.17.00 i są zaplanowane do godz.20.00;  wstęp wolny.

Trudną sztukę wiązania chusty zaprezentuje mistrz tradycji Tomasz Wrona z Mysłowic, nauczyciel historii, pasjonat etnografii i śląskiego stroju ludowego, autor książek o tematyce historycznej i etnograficznej oraz artykułów w prasie polskiej i amerykańskiej (Kurier Chicago).

Będzie świetna okazja nie tylko do nauki wiązania purpurki, ale także do rozmowy przy kawie o śląskim stroju w ogóle, do wspomnień jak nosiły się nasze babcie i prababcie, jakie prawidła rządziły  w dobieraniu odpowiednego stroju  na daną okazję, co wypadało, a czego absolutnie nie można było łączyć.

Warsztaty w Piekarach Śląskich są kolejnymi (po Świętochłowicach i Mysłowicach) realizowanymi przez Regionalny Instytut Kultury w Katowicach w ramach projektu „Purpurka na Polkę. Instrukcja obsługi”. Kolejne odbędą się również w Piekarach Śląskich – Dąbrówce Wielkiej w Dzielnicowym Domu Kultury 20 września o godz. 17.00. Poprowadzi je Danuta Szczogiel.

W działania oscylujące wokół purpurki wpisana jest także realizacja filmów instruktażowych oraz film dokumentalny o purpurce. Ich premiera będzie miała miejsce 21 października podczas uroczystego podsumowania projektu w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.

Potem filmy będą wydane na płytach DVD. Na jednym z nich  będzie można zobaczyć Cecylię Zawodny, rodowitą piekarzankę, aktywnie działającą w zespole regionalnym  „Piekarskie Klachule”,  która kultywuje lokalne tradycje i chętnie przekazuje je zarówno wewnątrz kręgu rodzinnego, jak i poza nim. Pani Cecylia wystąpi oczywiście w roli mistrza tradycji  i zaprezentuje popularny w Piekarach Śląskich sposób wiązania purpurki.

Zapraszamy na warsztaty oraz na stronę internetową: www.purpurka.pl .

 

 

 

 

Zabytek dnia

WPOnZ - POBIERZ ANKIETY

500 LAT REFORMACJI

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 257 gości 
scdk

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Dział Centrum Dziedzictwa
40-057 Katowice ul. Teatralna 4
tel./fax +48 32 251 75 63
sekretariat@rik.katowice.pl
logorik spe bip