LOGO
Strona startowa Dziedzictwo niematerialne Purpurkowe warsztaty w Dąbrówce Wielkiej
Purpurkowe warsztaty w Dąbrówce Wielkiej PDF Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 13 września 2017 14:11

 

W środę 20 września  będziemy wiązać purpurki w Dzielnicowym Domu Kultury w Dąbrówce Wielkiej (dzielnica Piekar Śląskich).  Będą to ostatnie warsztaty w ramach projektu "Purpurka na Polkę. Instrukcja obsługi" realizowanego przez Regionalny Instytut Kultury w Katowicach. Zapraszamy wszystkich, którzy jeszcze nie zdążyli, tym bardziej, ze Dąbrówka Wielka to silny ośrodek  folkloru śląskiego, promujący  śląskie stroje ludowe i śląskie tradycje.


 

Trudną sztukę wiązania chusty zaprezentuje mistrz tradycji Danuta Szczogiel, która urodziła się i wychowała w Dąbrówce Wielkiej. Pani Danuta od wielu lat aktywnie działa na rzecz podtrzymania tradycji i wiedzy o śląskim stroju ludowym, zarówno poprzez udział w uroczystościach sakralnych i świeckich, ale też w wydarzeniach niebanalnych - np. pokaz śląskiego stroju ludowego podczas zlotu klubu turystyki motocyklowej, którego jest członkiem.

Będzie świetna okazja nie tylko do nauki wiązania purpurki, ale także do rozmowy przy kawie o śląskim stroju w ogóle, do wspomnień jak nosiły się nasze babcie i prababcie, jakie prawidła rządziły w dobieraniu odpowiednego stroju na daną okazję, co wypadało, a czego absolutnie nie można było łączyć.

 

Boże Ciało w Dąbrówce Wielkiej, 2017

foto: Danuta Cholewa

Zachęcamy też do przyniesienia swoich purpurek ze zbiorów rodzinnych– tych  nie będziemy oczywiście wiązać; stanowią one za to świetną bazę do pogłębienia wiedzy o dawnych strojach, ich wzorach,  lokalnych trendach i modach.

Zapraszamy na warsztaty oraz na stronę internetową: www.purpurka.pl .

Projekt „Purpurka na Polkę” uroczyście podsumujemy 21 października w Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie". Na wydarzenia wstęp jest wolny.

 

zdjęcie czołówkowe: purpurki z kolekcji p.Tomasza Wrony z Mysłowic, który prowadził warsztaty w Piekarach Śląskich i Mysłowicach

foto: Robert Garstka

 

Zabytek dnia

WPOnZ - POBIERZ ANKIETY

500 LAT REFORMACJI

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 550 gości 
scdk

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Dział Centrum Dziedzictwa
40-057 Katowice ul. Teatralna 4
tel./fax +48 32 251 75 63
sekretariat@rik.katowice.pl
logorik spe bip