LOGO
Strona startowa
Finał projektu „Purpurka na Polkę. Instrukcja obsługi” PDF Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 06 października 2017 10:55

 

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach  zaprasza na uroczyste podsumowanie projektu „Purpurka na Polkę. Instrukcja obsługi”. Spotkanie odbędzie się 21 października (sobota)  w sali konferencyjnej Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”; rozpocznie się o godz. 12.00.


Będziemy gościć zaangażowanych w projekt mistrzów tradycji: Cecylię Zawodny, Danutę Szczogiel, Tomasza Wronę i Grzegorza Stachaka. Zaprezentujemy krótkie filmy dotyczące wiązania i wykorzystania purpurek, zrealizowane przez Regionalny Instytut Kultury w Katowicach.  Uczestnicy „purpurkowego finału” otrzymają podczas spotkania płytę z filmami instruktażowymi pokazującymi trudną sztukę wiązania chusty  i filmem dokumentalnym. Będzie okazja do rozmów, wymiany poglądów, wspomnień.

Oprawę artystyczną spotkania przygotowuje zespół regionalny „Piekarskie Klachule”. Po występie (ok. godz.14.00) zaprosimy uczestników finału do wspólnej pamiątkowej fotografii.

Zachęcamy do założenia strojów śląskich lub zabrania ich ze sobą (na miejscu jest zarezerwowane  pomieszczenie, w której można zmienić garderobę).

Potem będzie okazja zwiedzania Skansenu  indywidualnie, w gronach rodzinnych czy przyjacielskich. Uczestnicy finału mają zagwarantowane bezpłatne wejście na teren Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”; zwolnienie z opłat nie dotyczy opłaty parkingowej.

Zapraszamy! Wstęp na spotkanie jest wolny.

Polecamy stronę: www.purpurka.pl

 

O PROJEKCIE

„Purpurka na Polkę. Instrukcja obsługi” to projekt Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach, współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Najważniejsze działania w ramach projektu to: warsztaty tradycyjnego wiązania purpurki prowadzone przez mistrzów tradycji , dedykowana strona internetowa (purpurka.pl),  film dokumentalny dotyczący purpurki,  filmy instruktażowe oraz wydanie ich na płytach.

Warsztaty wiązania purpurki odbyły się  w Mysłowicach, w Świętochłowicach, w Szarleju (dzielnica Piekar Śląskich) i Dąbrówce Wielkiej (dzielnica Piekarach Śląskich). Dobór miejsc organizacji warsztatów był uwarunkowany tradycją noszenia purpurki na tych terenach Górnego Śląska.

 

 

O PURPURCE

Purpurka to nazwa charakterystycznej chusty noszonej na Górnym Śląsku, wykonanej z bawełny w kolorze czerwieni, z drukowanymi motywami kwiatowymi dookoła, wiązanej z tyłu głowy. Purpurka ma dwie cechy charakterystyczne: nosiły ją tylko i wyłącznie mężatki, zakładały ją wyłącznie do stroju paradnego przeznaczonego na uroczystości rodzinne, kościelne i patriotyczne.

Purpurki były znane i wykorzystywane przede wszystkim w przemysłowej części Górnego Śląska, w Piekarach Śląskich, Mysłowicach, okolicach Bytomia, Katowic, Zabrza i Chorzowa. Spotykane były również w Raciborzu i Wrocławiu. Popularny sposób wiązania tejże chustki określano „na Polkę”.

 

 

 

Zabytek dnia

WPOnZ - POBIERZ ANKIETY

500 LAT REFORMACJI

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 155 gości 
scdk

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Dział Centrum Dziedzictwa
40-057 Katowice ul. Teatralna 4
tel./fax +48 32 251 75 63
sekretariat@rik.katowice.pl
logorik spe bip