LOGO
Strona startowa
Forum Regionalne w Chrzanowie PDF Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 03 listopada 2017 10:32

 

Zapraszamy do udziału w Forum Regionalnym "Między Małopolską a Górnym Śląskiem", które odbędzie się 17-18 listopada 2017 w Chrzanowie i Babicach: w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie (17 listopada)  oraz w Muzeum Nadwiślański Parku Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec (18 listopada). Wydarzenie polecamy muzealnikom, etnografom, regionalistom, bibliotekarzom, historykom oraz wszystkim działającym na rzecz zachowania tożsamości lokalnej.

Forum ma charakter otwarty. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Szczegóły dotyczące wydarzenia wraz z formularzem zgłoszeniowym, umożliwiającym rejestrację, dostępne są tutaj.

Celem Forum Regionalnego jest popularyzacja wiedzy dotyczącej historii i kultury Małopolski i Górnego Śląska oraz jej interpretacji przez mieszkańców z jej lokalnością, tożsamością kulturową i regionalnością. Forum ma charakter otwarty. W programie zaplanowano wykłady i prelekcje: Roberta Garstki ("Cudze chwalicie swego nie znacie - obrzędowość doroczna"),  Grzegorza Onyszki ("Zmiany przynależności administracyjnej Zagłębia Dąbrowskiego i Zachodniej Małopolski na przestrzeni wieków (do 1999 roku)"), Dobrawy Skoniecznej - Gawlik ("Tropem badaczy Zagłębia Dąbrowskiego"), Marka Piotrowskiego ("Małopolska czy Śląsk - Ziemia Będzińska. Walory etniczne Małopolski Zachodniej"), Barbary Stanek - Wróbel ("Zmiany w przebiegu granicy powiatów olkuskiego i chrzanowskiego - życie mieszkańców. Granica kordonu czy życie w zaborach miało wpływ na rozwój gospodarczy i kulturalny mieszkańców tych powiatów"), Agnieszki Oczkowskiej ("Ziemniaki dawniej z garnka nie wychodziły – o tradycyjnym pożywieniu i jego funkcjonowaniu we współczesnych uwarunkowaniach"), Zbigniewa Matuszczyka ("Dzieje Sławkowa i jego najcenniejsze zabytki"), Agnieszki Bąk (" Niematerialne dziedzictwo kulturowe zwyczajów i tradycji pielgrzymowania mieszkańców ziemi chrzanowskiej"), Iwony Brandys ("Sztuka na pograniczu czyli dziedzictwo artystyczne miasta Jaworzna"), Agnieszki Szymuli (" Wisła – wodna granica. Tożsamość kulturowa mieszkańców pogranicza śląsko-małopolskiego"), Krzysztofa Kulika " Opuszczone ale nie zapomniane", Jana Piotra Strzemeckiego ("Chrzanów i chrzanowianie"), Grzegorza Orłowskiego ("O potrzebie ochrony krakowskiej świadomości regionalnej"), Haliny Dudy ("Suzoje") i Romana Madejskiego ("Tradycja dziadów wielkanocnych na Kątach. Archiwalne zdjęcia ze strojami").

Harmonogram i szczegółowe informacje o prelegentach znajdziecie pod tym linkiem.
Podczas Forum będzie można także skorzystać z przygotowanych na wydarzenie stoisk pokazowych wiosek tematycznych, Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej Ziemi Chrzanowskiej, uczestniczyć w warsztatach genealogicznych i etnograficznych. Będą również pokazy filmów i stanowiska do przeglądania archiwów online.
Jednym z prelegentów jest Robert Garstka z Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach, z działu Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego. Będzie on także jednym z moderatorów dyskusji.

Organizatorami Forum Regionalnego są: Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie, Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie, Zamek Lipowiec oraz Regionalny Instytut Kultury w Katowicach. Zapraszamy!

 

 

Zabytek dnia

WPOnZ - POBIERZ ANKIETY

500 LAT REFORMACJI

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 152 gości 
scdk

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Dział Centrum Dziedzictwa
40-057 Katowice ul. Teatralna 4
tel./fax +48 32 251 75 63
sekretariat@rik.katowice.pl
logorik spe bip