LOGO
Strona startowa
Światynia 2 - nasza najnowsza publikacja PDF Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 22 listopada 2017 15:12

 

Świątynia 2 ” – tak zatytułowany jest nowy, dziewiąty już tom „Wiadomości Konserwatorskich Województwa Śląskiego", oscylujący wokół tematyki konserwacji zabytków sakralnych  naszego województwa w ostatnich kilkunastu latach. Redaktorem tomu jest Irena Kontny, historyk sztuki z Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach. Książka została wydana przez Śląskiego  Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach oraz Regionalny Instytut Kultury w Katowicach. Można ją nabyć w Regionalnym Instytucie Kultury w Katowicach. Kosztuje 20 zł.


Promocja wydawnictwa, adresowanego  do konserwatorów zabytków, historyków, historyków sztuki, architektów, kulturoznawców, etnologów oraz pasjonatów dziedzictwa kulturowego, miała miejsce w Regionalnym Instytucie Kultury w  Katowicach 13 grudnia 2017 roku podczas sesji konserwatorskiej „Skarby światowego dziedzictwa”.

„Świątynia 2” stanowi kontynuację,  wydanego  w ubiegłym roku,  tomu „Świątynia”.

W najnowszej publikacji omówione zostały prace i odkrycia  przeprowadzone w kościołach: św. Barbary w Strumieniu, św. Idziego w Zrębicach, św. Jerzego w Cieszynie, św. Marcina w Starych Tarnowicach, św. Marcina w Ćwiklicach, św. Jerzego w Gliwicach – Ostropie, Wszystkich Świętych w Gliwicach, Matki Boskiej Królowej Różańca Świętego w Boronowie i Świętej Trójcy w Będzinie. Podjęta została także tematyka: naprawy zniszczeń sosnowieckiej katedry po pożarze w 2014 roku, transferu kapliczki kubaturowej w Sosnowcu – Niwce, częściowej rekonstrukcji malowideł E. Noellnera w auli Akademii Muzycznej w Katowicach, badań w kaplicy pw. Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej w Istebnej, ikonografii ołtarza w tej kaplicy, przeszłości dworu w Zabrzu Mikulczycach, domu przedpogrzebowego na cmentarzu żydowskim w Bielsku Białej oraz Golgoty Ojczyzny przy kościele mariackim w Katowicach.

- Szczególną uwagę zwróciłabym na  odkrycie gotyckiej polichromii w kościele św. Jerzego w Gliwicach – Ostropie, kompleksowe prace konserwatorskie przywracające do funkcjonowania zamknięty kościół w Ostropie. Z badań natomiast podkreśliłabym przede wszystkim znaczenie tych,  dotyczących dworku w Zabrzu Mikulczycach, który to okazał się być najstarszym obiektem architektonicznym w Zabrzu oraz badań dendrochronologicznych kilku obiektów drewnianych, dzięki którym okazało się że najstarszym kościołem drewnianym na Śląsku jest  świątynia w Ćwiklicach – podkreśla Irena Kontny.

W nowym wydawnictwie swoje artykuły publikują także: Irena Kontny ("Ogień i woda. Naprawa zniszczeń katedry pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu po tragicznym pożarze w 2014 roku) i Ewa Caban ("Ikonografia ołtarza w kaplicy Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej w Istebnej") z Regionalnego Instytutu Kultury.

Polecamy:)


 

Zabytek dnia

WPOnZ - POBIERZ ANKIETY

500 LAT REFORMACJI

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 198 gości 
scdk

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Dział Centrum Dziedzictwa
40-057 Katowice ul. Teatralna 4
tel./fax +48 32 251 75 63
sekretariat@rik.katowice.pl
logorik spe bip