LOGO
Strona startowa
Katedra Pomnikiem Historii PDF Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 30 listopada 2017 14:03

 

Katedra Chrystusa Króla w Katowicach wraz z kurią i ogrodami zostały uznane za Pomnik Historii.  Formalnie  istniejący już Pomnik Historii „Katowice – Gmach Województwa i Sejmu Śląskiego” został  rozszerzony o założenie Archikatedry pw. Chrystusa Króla. 23 listopada 2017 roku RP  Andrzej Duda wręczył oficjalne dokumenty potwierdzające wpis jedenastu obiektów w całej Polsce na elitarną listę Pomników Historii. Obecnie jest na niej 81 zabytków.

Na listę Pomników Historii dołączyły również:  zespół tężni i warzelni soli w Ciechocinku wraz z Parkami Tężniowym i Zdrojowym, zespół pocystersko-katedralny w Gdańsku- Oliwie, zespół zabytkowych spichlerzy w Grudziądzu wraz z panoramą od strony Wisły, Stadnina Koni  Janów Podlaski,  Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach oraz katedra, Kopiec Kościuszki z otoczeniem, Zespół pałacowo-ogrodowy w Nieborowie i ogród sentymentalno-romantyczny w Arkadii, zespół klasztorny w Gościkowie-Paradyżu, Zespół Cerkiewny w Radrużu, sandomierski historyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy, kościół pw. św. Michała Archanioła w Szalowej.

Przypomnijmy, że katowicka katedra została zaprojektowana w stylu klasycyzującym przez dwóch architektów krakowskich: Zygmunta Gawlika i Franciszka Mączyńskiego. Ze względu na okoliczności polityczne oraz finansowe świątynia budowana było bardzo długo, w latach 1927-1955.

 

 

 

W woj. śląskim na liście Pomników Historii widnieją: Jasna Góra, Osiedle Nikiszowiec, podziemia zabytkowej kopalni oraz sztolni „Czarnego Pstrąga” w Tarnowskich Górach, Radiostacja Gliwice i Gmach Województwa i Sejmu Śląskiego oraz zespół katedralny.

zdjęcia: Anna Syska

 

Zabytek dnia

WPOnZ - POBIERZ ANKIETY

500 LAT REFORMACJI

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 771 gości 
scdk

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Dział Centrum Dziedzictwa
40-057 Katowice ul. Teatralna 4
tel./fax +48 32 251 75 63
sekretariat@rik.katowice.pl
logorik spe bip