LOGO
Strona startowa
Nagrody w dziedzinie konserwacji zabytków PDF Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 13 grudnia 2017 12:59

 

Laureatami nagród Marszałka Województwa Śląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji zabytków 2017 zostali dr hab. inż. Łukasz Drobiec, prof. Politechniki Śląskiej (w kategorii konserwator) i Starostwo Powiatowe w Raciborzu (w kategorii inwestor).  Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Regionalnym Instytucie Kultury w Katowicach podczas sesji konserwatorskiej "Skarby światowego dziedzictwa".

- Te nagrody promują najlepsze działania w dwóch kategoriach: wykonawcy i inwestora. To bardzo ważne wydarzenie, gdyż rzeczy bezcenne są często ukryte i to od państwa pracy zależy, czy zostaną ocalone. Zabytkiem jest coś, co jest autentyczne, prawdziwe i nic tej substancji nie jest w stanie zastąpić, dlatego wasza praca jest tak wartościowa i godna docenienia - podkreślał dr inż. arch. Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Kilka słów o laureatach:

Dr hab. inż. Łukasz Drobiec, prof. Politechniki Śląskiej w Gliwicach, specjalizuje się w projektach z zakresu konserwacji zabytków. Jest autorem ponad 120 projektów, opinii i ekspertyz dotyczących konserwacji dla obiektów zabytkowych na terenie województwa śląskiego. Jego domeną jest konserwacja konstruktywna. W trakcie swojej pracy zawodowej pełnił funkcję kierownika budowy i inspektora nadzoru przy ponad 20 obiektach, również w kościołach. Wielokrotnie restaurował obiekty zabytkowe, które uległy uszkodzeniu bądź awarii. Posiada pełne uprawnienia budowlane, jest rzeczoznawcą budowlanym oraz członkiem Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. Jest autorem i współautorem wielu artykułów dotyczących problemów renowacji obiektów zabytkowych. Najważniejsze obiekty, którymi objęte były prace konserwatorskie to m.in. Kościół p.w. Piotra i Pawła w Katowicach, Bazylika Matki Boskiej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, Zamek w Będzinie, Kościół Mariacki w Katowicach, Kościół p.w. Michała Archanioła w Żernicy k/Gliwic, Kościół p.w. Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach, Kościół p.w. Matki Ewy w Bytomiu-Miechowicach.

Starostwo Powiatowe w Raciborzu otrzymało nagrodę za wykonanie renowacji kaplicy zamkowej w Raciborzu. Kaplica z ok. 1290 r. usytuowana przy murze obronnym Zamku Piastowskiego w Raciborzu. Przebudowana w wiekach późniejszych zachowała znaczną część pierwotnej gotyckiej struktury. Należy do najcenniejszych średniowiecznych zabytków sakralnych w skali  regionu. Od 2009 roku właścicielem został Powiat Raciborski. W 2013 r. rozpoczęto remont kaplicy zaczynając od konstrukcji i pokrycia dachu, malowania elewacji, konserwacji portalu wejściowego i drzwi zewnętrznych oraz wykonania i montażu witraży okiennych. W 2014 r. przystąpiono  do  drugiego etapu prac, tj. restauracji i aranżacji wnętrza świątyni.

 

 

Prace  zakończono jesienią 2015 r. Oficjalne otwarcie kaplicy miało miejsce w czerwcu 2016 r. Wykonane prace konserwatorskie przywróciły pierwotne walory architektoniczno-estetyczne obiektu. Obecnie kaplica pełni funkcje ekspozycyjno- koncertowe oraz liturgiczne. W 2017 r. kaplica otrzymała wyróżnienie w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany 2017”.

Nagrodę odebrał Ryszard Winiarski. Starosta Raciborski  (na zdjęciu powyżej)

Laureatom gratulujemy!

na zdjęciu czołówkowym: dr hab. inż. Łukasz Drobiec

zdjęcia: Robert Garstka

 

Zabytek dnia

WPOnZ - POBIERZ ANKIETY

500 LAT REFORMACJI

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 228 gości 
scdk

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Dział Centrum Dziedzictwa
40-057 Katowice ul. Teatralna 4
tel./fax +48 32 251 75 63
sekretariat@rik.katowice.pl
logorik spe bip