LOGO
Strona startowa
"Tak, pałac!"! Zapraszamy na promocję. PDF Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 07 lutego 2018 11:10

 

 

19 lutego (18:00) w Galerii Sztuki Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej odbędzie się spotkanie autorskie i promocja monografii „Tak, pałac!”. Współwydawcą książki jest Regionalny Instytut Kultury. Gośćmi będą m.in. : Anna Syska, Ewa Caban i Irena Kontny.  Wydarzenie będzie połączone z finisażem wystawy jubileuszowej z okazji 60 lat Pałacu Kultury Zagłębia.  Zapraszamy!

 


Redaktorkami monografii są Anna Syska, historyk architektury  z Regionalnego Instytutu Kultury  (redakcja naukowa) i Zdzisława Górska – Nieć z PKZ.

 

 

- Nie jest to monografia instytucji, której sześć dekad bogatej działalności nie sposób opisać na kartach jednej książki, ale publikacja poświęcona budynkowi. Jego wyjątkową formą zajęli się badacze z regionu – historycy, historycy sztuki i architektury. W książce znalazły się teksty mówiące o burzliwych dziejach powstania obiektu, historii budowy i perturbacjach związanych z realizacją bogatego wystroju architektonicznego. Znajdziemy informacje o projektancie Zbigniewie Rzepeckim, który karierę rozpoczął jeszcze przed II wojną światową, o wielkiej liczbie detali, które swoimi zadziwiającymi formami zdobią wnętrza pałacowych sal. Możemy dowiedzieć się o zmieniających się pomysłach na zagospodarowanie przestrzeni wokół pałacu oraz o misternych pracach konserwatorskich, dzięki którym dziś możemy podziwiać piękno sztukaterii i dostojną monumentalność gmachu - podkreśla Anna Syska.


 

- Publikacja Tak, pałac! jest niezwykłą prezentacją obiektu, odwołującą się do jego historii i pokazującą jego niepowtarzalne, bogate wnętrza. Jest wizualną próbą skompaktowania dużej instytucji i budynku do formatu książki, dzięki której czytelnicy będą mogli niewielką część tej różnorodności zabrać do swoich domów - dodaje.

 

W przedsięwzięciu wzięli udział: Małgorzata Majewska, dyrektor Pałacu Kultury Zagłębia, Arkadiusz Rybak, dyrektor Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, Barbara Klajmon z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, dr Aneta Borowik z Zakładu Historii Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach,  Anna Syska, Irena Kontny i Ewa Caban z Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach oraz Zdzisława Górska-Nieć z Pałacu Kultury Zagłębia, Marek Wesołowski i Krzysztofa Frankowska-Piechowicz.

 

Zabytek dnia

WPOnZ - POBIERZ ANKIETY

500 LAT REFORMACJI

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 691 gości 
scdk

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Dział Centrum Dziedzictwa
40-057 Katowice ul. Teatralna 4
tel./fax +48 32 251 75 63
sekretariat@rik.katowice.pl
logorik spe bip