LOGO
Strona startowa
"Zabytek Zadbany" rozstrzygnięty! PDF Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 20 kwietnia 2018 10:12

Jest jedna nagroda i trzy wyróżnienia dla obiektów z woj. śląskiego w tegorocznej edycji konkursu  „Zabytek Zadbany”. W kategorii "Architektura przemysłowa i budownictwo inżynieryjne" nagrodzono dawną walcownię cynku (Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia w Szopienicach). Gratulujemy!

 

 

W tej samej kategorii wyróżniono natomiast Główną Kluczową Sztolnię Dziedziczną wraz z chodnikiem podstawowym w pokładzie 510 (obiekt Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu). W  kategorii „Architektura i konstrukcje drewniane” wyróżniono kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Wsi, a w kategorii „Adaptacja obiektów zabytkowych” wyróżniono zespół pałacowo-parkowy w Koszęcinie (siedziba Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny).

Walcowni przyznano nagrodę za rewitalizację przeprowadzoną z poszanowaniem autentycznego wystroju i wyposażenia, w tym zachowanie kompletnego ciągu technologicznego oraz utworzenie ekspozycji o istotnych walorach edukacyjnych (jak czytamy w uzasadnieniu).

 

 

Sztolni w Zabrzu wyróżnienie przyznano za konserwację pozwalającą zabezpieczyć elementy oryginalnej infrastruktury technicznej sztolni. Wydobyto i uczytelniono autentyzm zabytku przemysłu górniczego, który po pracach udostępniono zwiedzającym..

 

 

 

Kościół w Starej Wsi został doceniony za kompleksową i staranną konserwację obiektu oraz prace budowlane wykonane tradycyjnymi metodami ciesielskimi, z kolei zespół pałacowo - parkowy w Koszęcinie za staranną konserwację architektury i wnętrza, w tym szczególnie wyeksponowanie elementów autentycznego wystroju.

Więcej na temat nagród i wyróżnień  można przeczytać tutaj.

zdjęcia: Irena Kontny, Ewa Caban

 

Zabytek dnia

WPOnZ - POBIERZ ANKIETY

500 LAT REFORMACJI

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 734 gości 
scdk

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Dział Centrum Dziedzictwa
40-057 Katowice ul. Teatralna 4
tel./fax +48 32 251 75 63
sekretariat@rik.katowice.pl
logorik spe bip