LOGO
Strona startowa
28 października Etnośląskie+ Zapraszamy do Świerklańca PDF Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 17 października 2018 12:18

Etnośląskie +
Świerklaniecka Kompozycja Krajobrazowa

W niedzielę 28 października Regionalny Instytut Kultury w Katowicach i Urząd Gminy w Świerklańcu (pow. tarnogórski) zapraszają do parku w Świerklańcu. Tego dnia pracownicy Instytutu pomogą wszystkim zainteresowanym poznać historię, tajemnice układu kompozycyjnego, jego założenia oraz historię obiektów znajdujących się na terenie parku. Rozpoczęcie o 10:00 spacerem z przewodnikiem po parku.

 

 

Pałac Kawalera w Świerklańcu

foto: Martyna Walker

Spacer będzie trwał około trzech godzin. Kto woli rozwiązywać zagadki ma szansę samodzielnie poznać sekrety kompozycji parkowej, biorąc udział w grze terenowej.

Start gry między 10:15 a 13:15. Czas przejścia od 1,5 do 2 godzin. Zainteresowani architekturą i sztuką między 12:00 i 15:00 mogą zwiedzać tarasy pałacowe, kościół pw. św. Pasterza z mauzoleum oraz ruiny zamku.

Dla dzieci z rodzicami przygotowane będą warsztaty plastyczne, które zaplanowano od 11:00 do 14:15 na placu zabaw. Wszystkie atrakcje pozwolą zdobyć wiedzę o Świerklanieckiej Kompozycji Krajobrazowej, założonej w drugiej połowie XIX wieku przez Guidona Henckel von Donnersmarcka na podstawie projektów zespołu najlepszych twórców ówczesnej Europy, w tym: Petera Josepha Lenné, Gustawa Meyera, Hectora Lefuel, Emmanuela Fremieta i innych.

 


Peter Joseph Lenné

domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lenne_portrait.jpg

 

Widok na staw parkowy i most z ceglanym przęsłem

foto: Martyna Walker

Projekt EtnoŚląskie+ realizowany jest przez Regionalny Instytut Kultury ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska”.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

zdjęcie czołówkowe: Ferma ozdobna południe

foto: Martyna Walker

 

Zabytek dnia

WPOnZ - POBIERZ ANKIETY

500 LAT REFORMACJI

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 257 gości 
scdk

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Dział Centrum Dziedzictwa
40-057 Katowice ul. Teatralna 4
tel./fax +48 32 251 75 63
sekretariat@rik.katowice.pl
logorik spe bip