LOGO
Strona startowa Krajobraz Układy ruralistyczne

Styl Gotycki wyklucza się

Opieka nad zabytkami

Subskrypcja

Nazwa:

Email:

 

Gazety okolicznościowe

ŚCDK i WIKI lubią zabytki

 

 

 Układy ruralistyczne PDF Drukuj
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
sobota, 26 lutego 2011 12:22

Układy ruralistyczne w województwie śląskim były kształtowane na kanwie zróżnicowanych warunków środowiska przyrodniczego oraz uwarunkowań społeczno-gospodarczych i ustroju prawnego historycznych ziem województwa. Na przestrzeni lat podlegały przekształceniu, rozbudowie, zatarciu. Niemniej w wielu wsiach można odczytać ich pierwotny kształt. 

Za kształt wsi o najstarszej genezie uważa się okólnice. Ślady tego typu kształtu można odczytać np. w Dzimierzu (gm. Lyski), Żyglinie (dzielnica Miasteczka Śląskiego). Cechą charakterystyczną tego układu jest okólny układ dróg wywodzący się jeszcze z archaicznej, obronnej lokalizacji domostw skupionych przy kolistym placu. Z kształtem tym związany jest promienisty układ rozłogów pól. Częściowo zachowane fragmenty takiego układu możemy znaleźć np. we wsi Lyski. Na terenie województwa zachowało się wiele kształtów wsi sięgających średniowiecza. Są to np. wsie pasmowe - ulicówki, np. Pstrążna (gm. Lyski), wielodrożnice - wieś kupowa, np. Grabowa (gm. Łazy), wieś śródpalcowa, np. Lyski, oraz wieś sakowa, np. Wyry. Wsie lokowane na surowym korzeniu najczęściej przybierały postać owalnicy z łanowym układem pól, np. Łany Wiekie (gm. Sośnicowice), łańcuchówki, np. Miedźna, lub Widlicy, np. Kobiór. Szczególną odmianą owalnicy jest wieś z prostokątnym placem zwanym "nawsie", np. Ciągowice (gm. Łazy). Powstawały też wsie folwarczne, np. Hadra (gm. Herby). Od XVI w. rozpoczęło się zasiedlanie terenów górskich - tzw. osadnictwo wołoskie, np. Istebna. W okresie reformy rolnej powstawały nowe zespoły zabudowy kmiecej (bauerskiej), np. w Kobiórze, zazwyczaj w formie widlicy. Od XVIII w. rozwijało się także budownictwo fryderycjańskie z regularnymi kształtami wsi i tzw. kolonialne.

Wsie zawsze lokalizowano nad wodą, np. źródłem, potokiem. We wsiach znajdowały się stawy wiejskie. Przy niektórych wsiach powstawały stawy rybne, np. w Pstrążnej (gm. Lyski), w Lyskach, lub zbiorniki małej retencji, np. na Stole w gminie Tworóg. W okresie reformy rolnej niektóre nowo powstające zespoły, np. o kształcie widlicy, miedzy innymi w Kobiórze, wyposażone były w systemy oczyszczania i odprowadzania ścieków przez staw tzw. kaczok do płynącego opodal strumienia.

Podstawowym elementem układu wiejskiego jest zagroda. Przez wieki była ona miejscem pracy rolnika. Podlegała ewolucji, dostosowując się do poziomu rozwoju cywilizacyjnego, kultury rolnej i warunków społeczno-politycznych. Na terenie województwa występuje wiele różnych rodzajów zagród. Do najbardziej charakterystycznych można zaliczyć zagrody "śląską" i tzw. bauerską, występujące w zachodniej części województwa, zagrody wołoskie, związane z osadnictwem wołoskim, a także zagrody "okólne" z terenów Jury Krakowsko-Czestochowskiej (np. gm. Niegowa).

Martyna Walker

 

Zabytek dnia

Konkurs miesiąca

KONKURS MAJA

Gdzie znajdują się rzeźby Emmanuela Fremieta przedstawiające walczące zwierzęta ? Proszę podać miejsce i przynajmniej dwie pary walczących zwierząt.

Odpowiedzi prosimy nadsyłać do 31 maja 2016 roku na adres

konkurs@scdk.pl

W tytule wiadomości prosimy wpisać "konkurs maja", prosimy też podać imię, nazwisko oraz miejscowość, w której Państwo mieszkają. Wśród autorów prawidłowych odpowiedzi zostanie wylosowany zwycięzca, który otrzyma nagrodę w postaci wydawnictw ŚCDK.

Zapraszamy do udziału w konkursie!

OPRACOWANIA ŚCDK

 

ARCHIWUM FOTOGRAFICZNE

 

POLECAMY

Kościół w Sierakowicach

gigapanorama

Więcej o kościele można przeczytać TUTAJ

Sonda

Jak Ci się podoba nowa strona?
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 97 gości 
scdk
Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach
40-036 Katowice ul. Juliusza Ligonia 7
tel./fax (032) 251-71-04
poczta@scdk.pl
spe bip