LOGO
Strona startowa
"WIKI LUBI ZABYTKI" 2013 PDF Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 26 sierpnia 2013 12:32

 

DZIEŃ OTWARTYCH KOŚCIOŁÓW

Bojszów, Rachowice, Rudziniec, Sierakowice

28 września 2013

 


JUŻ TRWA NAJWIĘKSZY KONKURS FOTOGRAFICZNY ŚWIATA!

Rozpoczęła się kolejna edycja konkursu fotograficznego organizowanego przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska "WIKI LUBI ZABYTKI". Stowarzyszenie Wikimedia Polska organizuje we współpracy, m.in. ze Śląskim Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach, konkurs fotograficzny. Tegoroczna edycja konkursu trwa od 1 do 30 września 2013 roku.

 

 

28 września zapraszamy do zabytkowych drewnianych kościołów. Dla uczestników konkursu „Wiki lubi zabytki” otwarte zostaną kościoły w Bojszowie, Rachowicach, Rudzińcu i Sierakowicach (powiat gliwicki). W kościołach czekać będą pracownicy Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach oraz muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” służąc informacjami dotyczącymi obiektów.


Godziny otwarcia kościołów:

Rudziniec: 11.00-13.00
Bojszów: 12.00-14.00
Rachowice: 13.00-15.00
Sierakowice: 14.00-16.00

Celem konkursu jest wykonanie dobrej jakości zdjęć zabytków wpisanych do rejestru zabytków i umieszczenie ich w Wikimediii Commons. W ten sposób ze zdjęć będą mogli w przyszłości korzystać wszyscy użytkownicy Wikipedii. Szczegółowe informacje na temat konkursu znajdują się na stronie  http://wikizabytki.pl/

Podobnie jak w poprzednich latach, również i w tym roku Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach funduje nagrody dla fotografów, których zdjęcia zabytków znajdujących się na obszarze województwa śląskiego wyróżnią się walorami artystycznymi i dokumentacyjnymi. Dodatkową nagrodę funduje Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" za najlepsze zdjęcia obiektów znajdujących się na Szlaku Architektury Drewnianej w województwie śląskim. Szczegółowe informacje na temat naszego lokalnego konkursu znajdują się tutaj.

W ramach konkursu przewidziano również dodatkowe wydarzenia, których organizatorem w woj. śląskim są Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego, Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny" oraz Stowarzyszenie Wikimedia Polska. Wspólnie zapraszamy:

  • 7 września zapraszamy na spacer fotograficzny „Szlakiem Katowickiej Moderny” pod przewodnictwem pracownika Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach, mgr Anny Syski. W trakcie spaceru uczestnicy będą mogli sfotografować obiekty modernistyczne wpisane do rejestru zabytków oraz poznać ich historię. Zbiórka uczestników przy fontannie na placu Andrzeja o godzinie 12.00.
  • 14 września zapraszamy do muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”  na "WIKI-WARSZATY W SKANSENIE". Początek warsztatów o godzinie 11.00. W programie m.in.: wprowadzenie do warsztatów („Jak zrobić dobre zdjęcie” – prowadzą fotografowie GPE; „Jak edytować wikipedię” – prowadzi Stowarzyszenie Wikimedia Polska), część praktyczna – robienie zdjęć, omówienie wykonanych zdjęć i załadowanie ich na Commons. Dla autora najlepszych zdjęć przewidziana jest nagroda w postaci wydawnictw Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach. Szczegółowy program oraz zasady uczestnictwa znajdują się tutaj.
  • 28 września zapraszamy do zabytkowych drewnianych kościołów. Dla uczestników konkursu „Wiki lubi zabytki” otwarte zostaną kościoły m.in. w Sierakowicach i Rudzińcu (powiat gliwicki). W kościołach czekać będą pracownicy Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach oraz muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” służąc informacjami dotyczącymi obiektów. Szczegóły dotyczące godzin otwarcia poszczególnych kościołów już wkrótce pojawią się na naszej stronie.

 

 

Zabytek dnia

WPOnZ - POBIERZ ANKIETY

500 LAT REFORMACJI

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 222 gości 
scdk

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Dział Centrum Dziedzictwa
40-057 Katowice ul. Teatralna 4
tel./fax +48 32 251 75 63
sekretariat@rik.katowice.pl
logorik spe bip