LOGO
Strona startowa
Zaproszenie na wernisaż PDF Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 22 października 2013 09:20

25 października 2013, zapraszamy do Tarnogórskiego Centrum Kultury przy ul. Sobieskiego 7 w Tarnowskich Górach na wernisaż wystawy fotograficznej "Obiekt grozi zawaleniem" zorganizowanej pod patronatem honorowym Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach. Po wernisażu przewidziana jest dyskusja nt. zabytków przemysłu.

 

OBIEKT GROZI ZAWALENIEM – upadek ery przemysłu

Wernisaż oraz dyskusja: 25 października, 18:30

Wystawa: 25 października-15 listopada

Organizatorzy:

Galeria Przytyckwww.tck.net.pl

„O Ciup!"www.ooociup.blogspot.com, www.facebook.com/ociup

„Urbex Silesia" –  www.facebook.com/urbexsilesia

Temat:

Górny Śląsk od zawsze kojarzony był z przemysłem. Obok wież kościołów wyrastały nagle wieże szybów kopalnianych, piece hutnicze i kominy. Przemysł, oparty na węglu kamiennym, był od ponad 200 lat sercem Śląska i jego siłą napędową. To on zadecydował o obecnym  wyglądzie
i charakterze tego regionu i to dzięki niemu powstało większość śląskich miast.

W ciągu ostatnich 20 lat ten przemysłowy krajobraz uległ ogromnym zmianom. Wiąże się to z upadkiem ery industrialnej i masową likwidacją zakładów przemysłowych w latach 90. XX wieku.
W procesach tych pominięto niestety potrzebę zachowania dóbr kultury, co wiąże się też z brakiem świadomości potrzeby ochrony dziedzictwa postindustrialnego.

Obecnie Śląsk jest największym w Polsce skupiskiem zabytkowego, przemysłowego dziedzictwa historycznego, mimo iż ponad połowa tych obiektów niestety już nie istnieje. Większość tych, które ocalały, jest w stanie ruiny, a tylko nieliczne doczekały się renowacji. Zainteresowanie zabytkami przemysłu jest wciąż zbyt małe, nadal rozbierane są kolejne obiekty przemysłowe, a wiele z tych zachowanych wykorzystywanych jest dziś w sposób komercyjny. Wciąż nie dostrzegamy, że są to obiekty unikatowe w skali kraju - śląskie skarby na wyciągnięcie ręki – a niestety pozostawione same sobie są na celowniku złomiarzy i wandali, skazane są na postępującą dewastację. Lista cennych obiektów, utraconych na zawsze, wydłuża się.

Dlaczego tak ważne jest, aby chronić te obiekty? Przede wszystkim powinniśmy je traktować jak symbol minionej epoki oraz pomnik będący wyrazem szacunku dla ciężkiej pracy wielu ludzi. Poza tym większość budynków prócz pełnienia swej funkcji, zadziwiała estetycznie - często projektowali je znani światowi architekci. Niektóre z nich to wręcz perełki śląskiej architektury. Dzięki swej niepowtarzalnej formie, wiele obiektów poprzemysłowych mogłoby pełnić funkcję wizytówki i atrakcji turystycznej. Architektura poprzemysłowa jest niewątpliwie ważną i integralną częścią dziedzictwa kulturowego i historycznego Śląska, charakterystyczną dla naszego regionu.

Opis wystawy:

Wystawa jest fotograficzną dokumentacją architektury poprzemysłowej Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego, z punktu widzenia zupełnie różnych ludzi, których połączyła wspólna pasja.

Poprzez prezentowane fotografie, każdy z nas stara się pokazać to, co właśnie znika, a w dużym stopniu już zniknęło na naszych oczach. Mimo, iż temat prac jest wspólny, to każdy z nas przedstawia go w inny, charakterystyczny dla siebie sposób.

Odwiedzane przez nas obiekty niejednokrotnie znajdują się w trudnodostępnych miejscach. Dodatkowo znikają one w zastraszającym tempie, co sprawia, że ich fotografowanie nie jest proste.

Naszym celem jest nie tylko pokazanie poprzez zdjęcia stanu, w jakim znajdują się postindustrialne zabytki, ale też zwrócenie uwagi na kwestię ochrony poprzemysłowego dziedzictwa na Śląsku. Wystawa jest również pretekstem do dyskusji i wspólnego zastanowienia się nad tym problemem.

Autorzy prac: Kaja Świętochowska, Damian Cyfka, Tomasz Rybok, Maciej Fliegel, Maciej Mutwil, Jacek Czyba, Marcin Zarychta, Marcin Burczyk

 

Zabytek dnia

WPOnZ - POBIERZ ANKIETY

500 LAT REFORMACJI

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 177 gości 
scdk

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Dział Centrum Dziedzictwa
40-057 Katowice ul. Teatralna 4
tel./fax +48 32 251 75 63
sekretariat@rik.katowice.pl
logorik spe bip