LOGO
Strona startowa Architektura i Urbanistyka Pożar kościoła w Bytomiu-Bobrku
Pożar kościoła w Bytomiu-Bobrku PDF Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 25 lipca 2014 07:23

(Fot. E. Caban)

W środę 23 lipca w wyniku pożaru został zniszczony kościół ewangelicko-augsburski w Bytomiu-Bobrku. Kościół powstał w 1932 roku z elementów prefabrykowanych wyprodukowanych w firmie Christoph und Unmack z miejscowości Niesky (na Dolnych Łużycach, ok. 25 km na północny zachód od Zgorzelca).

 

Firma ta istniała od 1835 roku, a w latach 1920–1930 była największym światowym producentem prefabrykowanych budynków drewnianych. W Niesky też znajduje się ich największe skupisko – do dnia dzisiejszego jest ich ponad 100.Na początku XX wieku firma do produkcji zaczęła wprowadzać inne systemy konstrukcyjne. Wtedy to fabryka współpracowała z profesorem Albinmüllerem, który rozpoczął produkcję domów dekorowanych formami inspirowanymi kubizmem. Był to początek nowoczesnego budownictwa, które można określić jako drewnianą odmianę niemieckiej secesji. Z firmą Christoph und Unmack był związany także Hans Poelzig – jako główny projektant zaprojektował dla niej m.in. dom letniskowy. Współpracowali z nią także Hans Scharoun, Henry van de Velde oraz Fritz Breuhaus. Kolejnym architektem był Konrad Wachsmann, który w latach 1926–1929 zajmował posadę głównego projektanta przedsiębiorstwa. Konrad Wachsmann był autorem projektu domu Alberta Einsteina w Caputh koło Poczdamu oraz Obserwatorium Geofizycznego w Raciborzu.

Bytomski kościół został wybudowany na rzucie prostokąta, jest jednonawowy z prostokątnym prezbiterium od wschodu. Wejście znajduje się od strony zachodniej, partię wejściową wieńczy wieża na rzucie prostokąta nakryta dachem namiotowym. Nawa nakryta jest dachem dwuspadowym. Konstrukcję budynku stanowią wiązary z drewna klejonego. Ściany zostały wykonane z elementów prefabrykowanych składających się z dwóch warstw desek ocieplonych wewnątrz płytami paździerzowymi. Wnętrze kościoła zostało obłożone płytami azbestowymi. Nawę doświetla osiem ostrołukowych okien. W części zachodniej, nad wejściem, znajduje się chór muzyczny.

W wyniku pożaru została zniszczona wieża część ściany zachodniej oraz chór muzyczny, spaleniu uległa także część dachu.

A. Syska

 

(Fot. E. Caban)

(Fot. E. Caban)

(Fot. A. Syska)

(Fot. A. Syska)

(Fot. A. Syska)

(Fot. A. Syska)


 

Zabytek dnia

WPOnZ - POBIERZ ANKIETY

500 LAT REFORMACJI

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 184 gości 
scdk

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Dział Centrum Dziedzictwa
40-057 Katowice ul. Teatralna 4
tel./fax +48 32 251 75 63
sekretariat@rik.katowice.pl
logorik spe bip