LOGO
BA 2011-2012 PDF Drukuj

Badania archeologiczne na Górnym Śląsku i ziemiach pogranicznych w latach 2011-2012

red. Grażyna Glanc-Zagaja

Cena: 15 zł. Rok wydania: 2014. ISBN 978-83-939745-1-1

Seria wydawnicza relacjonująca prace archeologów na terenie województwa śląskiego i terenów sąsiadujących.

 

Wyd. I, 2014, format B5, ss. 240, ryciny  .

Kolejny tom otwierają sprawozdania z badań archeologicznych w schroniskach skalnych w Smoleniu i Udorzu, a także w jaskiniach w Kostkowicach i Kroczycach.

Część sprawozdań dotyczy wykopalisk na stanowiskach pradziejowych, a część obiektów średniowiecznych i nowożytnych. Kontynuowano badania na grodzisku Gąszczyk w Mstowie-Podlesiu, na wczesnośredniowiecznej osadzie hutniczej w Sosnowcu-Zagórzu oraz na Starym Rynku w Częstochowie. Interesujące wyniki uzyskano podczas badań osad w Raciborzu i Tworkowie, prowadzonych w związku z planowaną budową zbiornika przeciwpowodziowego. Na uwagę zasługują również badania na osadach w Pietrowicach Wielkich, Imielinie oraz na grodzisku w Sosnowcu-Zagórzu. Rozpoznano
w różnym zakresie pozostałości obiektów średniowiecznych i nowożytnych w Głubczycach (Brama Grobnicka), Cieszynie (hol ratusza), Bielsku-Białej (zamek), Opawie i Fulneku. Ciekawe zabytki znaleziono na cmentarzu parafialnym św. Zygmunta w Częstochowie oraz u biegu ulic Jagiellońskiej i Sempołowskiej w Żywcu.

Dział rozprawy zawiera opracowanie wyników analiz specjalistycznych dwóch wytopków cynkowych znalezionych na osadzie produkcyjnej w Sosnowcu-Zagórzu.

 

 

Zabytek dnia

WPOnZ - POBIERZ ANKIETY

500 LAT REFORMACJI

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 163 gości 
scdk

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Dział Centrum Dziedzictwa
40-057 Katowice ul. Teatralna 4
tel./fax +48 32 251 75 63
sekretariat@rik.katowice.pl
logorik spe bip