LOGO
Strona startowa W sprzedaży Styl gotycki wyklucza się...
Styl gotycki wyklucza się... PDF Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Styl gotycki wyklucza się
Międzywojenna architektura w województwie śląskim

autorzy: Anna Syska, Tomasz Kiełkowski
opracowanie graficzne: Agnieszka Lesz

Cena: 36 zł. Rok wydania: 2015. ISBN 978-83-85871-69-9

Przewodnik po międzywojennej architekturze w województwie śląskim, pomocny podczas spacerów po ulicach miast i wycieczek po regionie.

Wyd. I, 2015, format A5, ss. 300, ilustracje czarno-białe, okładka miękka

Tytuł Styl gotycki wyklucza się został zaczerpnięty z warunków konkursu na projekt gmachu Urzędu Wojewódzkiego i Sejmu Śląskiego w Katowicach, był to zapis odnoszący się do stylistyki obiektu. Tytuł symbolicznie określa stylistykę międzywojennego budownictwa, które powstawało w ówczesnym województwie śląskim. Na potrzeby przewodnika został wykorzystany także do określenia obiektów na zachodnich krańcach dawnego województwa kieleckiego i wschodnich Republiki Weimarskiej. Hasło Styl gotycki wyklucza się zostało tutaj potraktowane jako synonim architektury nowoczesnej, która nie czerpała z tradycji poprzednich wieków, ale rezygnując z kolumn, rozbudowanych gzymsów i kwiatonów wykorzystywała tylko możliwości, które dawały cegła, żelbet i kamień.

Przewodnik zawiera opisy i fotografie 120 obiektów z 28 miejscowości województwa śląskiego. Są wśród nich obiekty sakralne, urzędy, szkoły, ogródki jordanowskie, baseny kąpielowe, obiekty wojskowe, wille, osiedla mieszkaniowe oraz kamienice czynszowe zaprojektowane m.in. przez Dominikusa Böhma, Stefana Bryłę, Oskara Goltza, Josefa Hoffmanna, Mariana Lalewicza, Otto Lindera, Ericha Mendelsohna, Tadeusza Michejdę, Edgara Norwertha, Karoal Schayera, Adolfa Szyszko-Bohusza, Fryderyka Tadaniera i Konrada Wachsmanna.

Styl gotycki wyklucza się to wydawnictwo pozwalające porównać obiekty wybudowane przez II wojną światową w Polsce oraz Niemczech i będące jednocześnie informatorem, mogącym towarzyszyć podczas spacerów po ulicach miast i wycieczek po regionie. Jego powstaniu przyświecała idea, aby zaprezentować nie tylko szeroko znane obiekty znajdujące się w największych miastach województwa, ale także budynki wzniesione w niewielkich miejscowościach, do których turysta nie często zagląda.

 

Zabytek dnia

WPOnZ - POBIERZ ANKIETY

500 LAT REFORMACJI

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 267 gości 
scdk

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Dział Centrum Dziedzictwa
40-057 Katowice ul. Teatralna 4
tel./fax +48 32 251 75 63
sekretariat@rik.katowice.pl
logorik spe bip