LOGO
Strona startowa
DOTACJE 2015 - Lipiny PDF Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 15 marca 2016 10:41

DOTACJE 2015 - KOŚCIÓŁ PW. ŚW. AUGUSTYNA W ŚWIĘTOCHŁOWICACH-LIPINACH

Kościół pw. św. Augustyna w Świętochłowicach-Lipinach (fot. I. Kontny)

Kolejną z dotacji przydzielonych w 2015 roku przez województwo śląskie na prace przy zabytkach otrzymał kościół pw. św. Augustyna w Świętochłowicach-Lipinach. Kościół wybudowany został w 1872 roku w stylu neogotyckim dla mieszkańców Lipin i Chropaczowa z inicjatywy ówczesnego proboszcza księdza Edwarda Delocha. Nie jest znany projektant świątyni, wiadomo natomiast, że znaczny wkład w powstanie kościoła miał dyrektor generalny Śląskiej Spółki Akcyjnej dla Górnictwa Hut Cynku - Augusta Schmieder. Koszty zakupu parcel pod budowę oraz postawienia i wyposażenia budowli poniosły w przeważającej części Hutnicza Spółka Bracka oraz Dyrekcja Śląskiej Spółki Akcyjnej dla Górnictwa i Hut Cynkowych.

Wnętrze kościoła (fot. I. Kontny)

Kościół wybudowany jest na rzucie krzyża łacińskiego, posiada 3-nawowy korpus w układzie pseudohali oraz 2-przęsłowy szeroki transept. Przy wielobocznie zamkniętym prezbiterium umieszczone są zakrystia i pomieszczenie dawnej spowiednicy. Po stronie zachodniej w bryle kościoła dominuje masywna wieża.

Dotacja w wysokości 25 000 zł przeznaczona była na konserwację ścian świątyni. Wykonano I etap prac konserwatorsko-remontowych we wnętrzu kościoła: zbicie zmurszałych tynków i wykonanie nowych, renowacyjnych. Pozyskane środki wystarczyły na wykonanie prac w kaplicy przy prezbiterium (dawnej spowiednicy) oraz w części północnej nawy kościoła.

Wnętrze kaplicy przy prezbiterium po założeniu tynków renowacyjnych (fot. I. Kontny)

Wnętrze kaplicy przy prezbiterium po założeniu tynków renowacyjnych (fot. I. Kontny)

 

Opr. E.Caban, I. Kontny

marzec 2016

 

Zabytek dnia

WPOnZ - POBIERZ ANKIETY

500 LAT REFORMACJI

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 715 gości 
scdk

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Dział Centrum Dziedzictwa
40-057 Katowice ul. Teatralna 4
tel./fax +48 32 251 75 63
sekretariat@rik.katowice.pl
logorik spe bip