LOGO
Strona startowa
Opieka nad zabytkami


Gminny program PDF Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 01 marca 2011 13:17

GMINNY PROGRAM OPIEKI NAD ZABYTKAMI

Materiały pomocnicze dla gminnych samorządów terytorialnych oraz autorów programów

autor opracowania Martyna Walker

Więcej…
 
Monitoring PDF Drukuj
Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
wtorek, 01 marca 2011 13:16

Szanowni Państwo!
Informuję, że pomyłkowo, do prośby o wypełnienie ankiety monitoringu Wojewódzkiego Programu Opieki nad Zabytkami 2014-2017 dołączaliśmy nieaktualną wersje ankiety. Bardzo proszę o skorzystanie z ankiety dostępnej na stronie internetowej: www. scdk.pl w zakładce „Mnitoring Programu...".


Obowiązek prowadzenia kontroli stanu realizacji Wojewódzkiego Programu Opieki nad Zabytkami w Województwie Śląskim wynika z art. 87 ust. 5 i 6 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Zgodnie z cytowaną ustawą Zarząd Województwa Śląskiego co dwa lata sporządza sprawozdanie ze stanu realizacji programu i przedstawia je Sejmikowi Województwa. Następnie sprawozdanie jest przekazywane Generalnemu Konserwatorowi Zabytków i Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków w celu wykorzystania go przy opracowywaniu, aktualizacji i realizacji Krajowego Programu Ochrony Zabytków i Opieki nad Zabytkami.


W imieniu Zarządu Województwa monitoring programu prowadzi Regionalny Instytut Kultury w Katowicach, Dział Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego. Obowiązek prowadzenia monitoringu przez RIK, Dział ŚCDK wynika bezpośrednio ze Statutu instytucji.


Monitoring polega na rejestrowaniu zmian, jakie zachodzą w wyniku podejmowanych na terenie województwa inicjatyw dotyczących opieki nad zabytkami oraz na analizie zebranych danych. Jedną z form zbierania danych są ankiety wysyłane do jednostek samorządu terytorialnego. Uzyskane  informacje pozwalają nakreślić obraz zmian w dziedzinie opieki nad zabytkami zachodzących na terenie województwa.


W tym roku przypada kolejny termin opracowania Sprawozdania z Realizacji Wojewódzkiego Programu Opieki nad Zabytkami w Województwie Ślaskim. Dlatego, już tradycyjnie zwracamy się z prośbą o wypełnienie ankiet zamieszczonych poniżej. Wypełnione ankiety prosimy przesłać na adres internetowy: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub pocztą na adres: Regionalny Instytut Kultury w Katowicach, Dział Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego, 40-003 Katowice, ul. Teatralna 4.

Dziękuję za zaangażowanie.

 

 

 

 
Wojewódzki program PDF Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 01 marca 2011 13:14

Wojewódzki program opieki nad zabytkami w województwie śląskim na lata 2014 - 2017

"Wojewódzki Program Opieki nad Zabytkami w Województwie Śląskim na Lata 2014-2017" został sporządzony przez Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach i przyjęty uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego nr IV/48/7/2014 z dnia 10 marca 2014 roku


Pełny tekst dokumentu (.pdf) >>>

 
Opieka nad zabytkami PDF Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 01 marca 2011 13:14

Zabytki to ślady działalności ludzkiej. Są niezastąpionym źródłem informacji o życiu i działalności człowieka oraz o historycznym rozwoju umiejętności artystycznych i technicznych. Zabytki są zasobami nieodwracalnymi decydującymi o tożsamości miejsca. Chcąc zachować międzypokoleniową łączność, musimy je pielęgnować. Złożoność i interdyscyplinarność działań w sferze zabytków w warunkach gospodarki rynkowej wymaga strategicznego zarządzania zabytkami opartego na długookresowej wizji rozwoju. Narzędziem realizacji strategii opieki nad zabytkami są programy opieki nad zabytkami województwa, powiatu lub gminy. Od 2003 roku sporządzenie programów opieki nad zabytkami jest obowiązkiem ustawowym wynikającym z art. 87 ustawy z 23 lipca 2003 roku o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U. 2003 nr 162 poz. 1568 z późniejszymi zmianami).

 


Zabytek dnia

WPOnZ - POBIERZ ANKIETY

500 LAT REFORMACJI

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 254 gości 
scdk

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
Dział Centrum Dziedzictwa
40-057 Katowice ul. Teatralna 4
tel./fax +48 32 251 75 63
sekretariat@rik.katowice.pl
logorik spe bip